płatne parkowanie biała podlaska

Czy w Białej Podlaskiej powstanie strefa płatnego parkowania?

Podzielcie się informacją

Do bialskiego ratusza wpłynęła petycja w sprawie powstania strefy płatnego parkowania w centrum miasta.  Jednak na tym nie koniec. Petycja dotyczy także zainicjowania konsultacji społecznych w tej sprawie. Sprawa dość istotna, bowiem jak wyglądają konsultacje społeczne w Białej Podlaskiej nie wie nikt. Bo ich nie po prostu nie ma.

OPP.

W Białej Podlaskiej funkcjonuje – budzący wątpliwości prawne w zakresie poboru opłat, niestety pandemia zawiesiła pracę nad opracowaniem tej kwestii, może temat jeszcze powróci, zobaczymy –  Obszar Płatnego Parkowania przy ul. Pocztowej.

Jednak jak się okazuje dla niektórych to za mało. Do bialskiego ratusza wpłynęła petycja podnosząca kwestię powstania Strefy Płatnego Parkowania (SPP) w centrum miasta. Autor petycji jako główny argument podnosi, że Biała Podlaska to nowoczesne miasto w XXI wieku i powinno promować postawy proekologiczne. O ile można się zgodzić z promowaniem postaw proekologicznych to z tą nowoczesnością ktoś ostro przeszarżował. Przykład „nowoczesności” w Białej Podlaskiej:

Że o niedziałaniu sieci komórkowych i internetu nie wspomnę.

Konsultacje społeczne.

Konsultacji społecznych w Białej Podlaskiej ze świecą szukać. Pomimo obiecywania ich w kampanii wyborczej obecnego prezydenta to decyzje zapadają w zaciszu gabinetów. Warto przypomnieć sobie także stanowisko przewodniczącego rady miasta w kwestii konsultacji społecznych ( mniej więcej od 0:30:50):

Czasami przeprowadzane są konsultacje z „mieszkańcami” – Kto bogatemu zabroni czyli jak gospodarzą w Białej Podlaskiej. Czasem pojawi się informacja o takowych ale są ukryte gdzieś w miejskim serwisie internetowym. Nie znajdziemy informacji o nich w opłacanych hojną ręką przez ratusz mediach.

Dlatego też raczej nie ma co liczyć na przeprowadzenie prawdziwych konsultacji społecznych w tej sprawie, ale warto się czasem pomylić.

Kasa.

Autor petycji jako dodatkowy argument podniósł możliwość zarabiania przez miasto na SPP. Przygotował ciekawą tabelę w której szczególną uwagę zwraca Lubartów z bardzo niskim kosztem utrzymania takiej strefy. Na drugim biegunie miasto Łuków i ze 141 razy większym kosztem utrzymania Strefy. A zysk podobny. Zastanawiające.

Tabela z petycji dotycząca wpływów i kosztów funkcjonowania SPP w innych miastach naszego regionu.

W Białej Podlaskiej płatne parkowanie przy Pocztowej funkcjonuje od marca 2019 r. Wpływy za rok ubiegły wyniosły 11 105,85 zł, natomiast koszty 2 920,00 zł, czyli 1/4 zysku pochłonęły koszty. W porównaniu z Łukowem to i tak dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.