Wesołych Świąt Biała Podlaska – Biała Podlaska zaściankiem Unii Europejskiej

Podzielcie się informacją

W Białej Podlaskiej nadal stosowane jest staroświeckie „wesołych świąt” zamiast nowe, modne i bardzo unioeuropejskie „happy holidays”. W nowej, inkluzywnej, nowomowie nic nie może razić a tym bardziej odnoszenie się do wartości, w tym wypadku religijnych. Fikcja literacka zaczyna nabierać realnych kształtów, aby niemile połechtać postępowców – słowo staje się ciałem.

Pamiętacie primaaprilisowy żart związany z wymazywaniem nazwy Biała Podlaska z mapy za rasistowską nazwę? >>>Biała Podlaska zniknie z mapy<<< Minęło kilka miesięcy i mamy podobny dokument. Prawdziwy.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz  ds. równości, Helena Dalli, popełniła przewodnik, wytyczne dla unijnych urzędników jak się wysławiać aby nikogo „nie urazić”. Najwięcej nieinkluzywnych określeń związanych jest oczywiście z okresem świąt Bożego Narodzenia. Tak więc zamiast mogącego kogoś urazić „święta Bożego Narodzenia” czy „wesołych świąt” powinno się używać określenia „okres wakacyjny”. Nieprawilne są także niektóre imiona. Na indeksie znalazła się „Maria” i „Jan”. Dlaczego taki los nie spotkał „Józefa” ? Można tylko szeroko nad interpretować.

Takie słowa jak „pan” czy „pani” to raziły już od dawna, także tutaj to nawet nie ma co się dziwić, że ich także próbowano się pozbyć ze słownika unijnych urzędników.  Próbowano, bo pod falą krytyki pani 😉 komisarz wycofała „wytyczne” do skorygowania. Do skorygowania, nie oznacza to wcale, że wkrótce się nie pojawi w nowej odsłonie.

Niektóre miasta już idą tym torem. Władze Warszawy z okazji … świąt? wyprodukowało plakat.  Jest na nim pełno symboliki: 8 gwiazdek, napis:
„WAR
SZAW
A”

ułożony w taki sposób aby zaczynał się się z angielska od „wojny”. Nie wiem czy warto wspominać o świątyni Westy.

No i oczywiście życzenia. Oczywiście nie ma na tym plakacie nic, co mogłoby kogoś „urazić”.

Wesołych Świąt Biała Podlaska

Niedawno prezydent Białej Podlaskiej chwalił się, na swoim facebookowym profilu, spotkaniem z prezydentem Warszawy. Także cieszmy się naszym zaściankiem, że mamy jeszcze „wesołe święta”, bo nie długo zostanie nam tylko „okres wakacyjny”.

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

One thought on “Wesołych Świąt Biała Podlaska – Biała Podlaska zaściankiem Unii Europejskiej

  1. Chyba pan trochę przesadza! Mieszkań w Anglii i tutaj ludzie cały czas życzą sobie Wesołych Świąt! Ten artykuł to stek bzdur a napis Warszawa to chyba miała być choinka a nie wojna!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.