Zamek w Kryłowie

Zamek w Kryłowie

Podzielcie się informacją

Zamek w Kryłowie. Kryłów jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 194 km od Białej Podlaskiej.

Jadąc do Kryłowa trochę bocznymi drogami, nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że w tych okolicach jakby wolniej upływał czas, a i zabudowa na tych terenach jakby jest rzadsza, niż w innych rejonach naszego kraju.

Zamek w Kryłowie należał do tzw: Grodów Czerwieńskich, pierwszym zamkiem obronnym był gród drewniany, a w późniejszym czasie wzniesiono zamek murowany i była to niewątpliwie potężna na tamte czasy twierdza.

Jak podaje Tygodnik Ilustrowany z 7 lutego 1863 r. „miasteczko Kryłów było miastem prywatnym. Wedle miejscowych podań, zbierali się tu obywatele z okolic w czasie napadu Tatarów i na wyspie odnogą Buga oblanej, zbudowali sobie na początku wieku XVI warowny zamek gdzie się z majątkami swemi ukrywali, skąd zamek najprzód Kryjowem, a następnie Kryłowem zwać poczęto”.

Obecnie na wyspę prowadzi drewniany most, ale także można dostać się na nią sztucznie usypanym wałem, który połączył wyspę na stałe z polskim brzegiem.

Chociaż Kryłów dzisiaj jest tylko wsią, to w dawnych czasach był dobrze rozwijającym się miastem, jednakże w ciągu wieków burzliwe losy tego miasteczka zdegradował je do rangi wsi.

Kryłowski zamek zbudowano w XV wieku na wyspie znajdującej się na rzece Bug i podobnie jak wiele innych zamków w Polsce był w trakcie swojego istnienia wielokrotnie przebudowywany.

Zamek został zniszczony jak większość Polskich zamków w XVII wieku przez Szwedów i Kozaków.

Z Encyklopedii Powszechnej Tom XVI z 1864 roku, możemy się dowiedzieć, że pod całym zamkiem rozciągały się lochy, z których to część pełniła rolę skarbca podczas wrogich najazdów. Obecnie nie wiele pozostało dostępnych podziemi, gdyż w wyniku częstych powodzi lochy zamkowe są zalewane i coraz to bardziej zapadają się.

Walące się podziemia zamku.

Widok z sztucznie usypanego wału prowadzącego na wyspę.

W tym miejscu rzeka Bug stanowi granicę z Ukrainą.

Widok ze wzgórza zamkowego tam jest już Ukraina.

Źródła:

Tygodnik Ilustrowany z 7 lutego 1863 r.

Encyklopedia Powszechna TOM XVI z 1864 r.

 

(opis oraz zdjęcia pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.