Inwestycje w Białej Podlaskiej mrzonki czy realne obietnice

Inwestycje w Białej Podlaskiej mrzonki czy realne obietnice?

Idźcie i siejcie ;)

Portal bialapodlaska.pl zamieścił nie za długi nie za krótki wywiad z prezydentem Białej Podlaskiej na temat planowanych inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych w formule Strategicznych Inwestycji Terytorialnych z RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. O kasę mogły starać się byłe miasta wojewódzkie: Biała Podlaska, Chełm i Zamość oraz dodatkowo Puławy.

Nikt ci tyle nie da co ja ci obiecam…

… można odnieść wrażenie czytając planowane inwestycje. No cuda wianki można by rzec. “Turek” się chowa. Wśród zaplanowanych inwestycji:  uzbrojenie i rozbudowa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tak tak, to ta na lotnisku. Powstaną drogi wewnętrzne z odwodnieniami i oświetleniem, sieć ciepłownicza, wodociągowa i kanalizacja sanitarna.

Inwestycje w komunikację miejską: zakup 6 nowych autobusów, wybudowanych zostanie 6 wiat a także 6 zatok autobusowych, 5 tablic informacyjnych. 30 km ścieżek rowerowych. Kąpielisko. A teraz to co szczególnie mnie ujęło: na ulicach Granicznej, Mieszczańskiej i Ziemiańskiej pojawią się lampy i to energooszczędne. Powstanie miejski system pomiaru zanieczyszczenia powietrza i informowania mieszkańców. Modernizacja układu drogowego pomiędzy ul. Łomaską i Sidorską.

Nie wiem czy wspominać małą architekturę?

Nie zapomniano o potrzebach bardziej wzniosłych:

“Blisko 2,5 mln zł, w tym 2,2 mln zł dofinansowania, zostanie przeznaczone na utworzenie punktu konsultacyjno-doradczego z dostępem do specjalistów od spraw rodzinnych oraz kolejne działania w rozwój przedsiębiorczości, w tym wsparcie mieszkańców planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.” – tu już zacytowałem całość co by się nie pomylić. Jak myślicie gdzie to powstanie i dlaczego właśnie tam?

Wyremontowany zostanie amfiteatr, siedziba Galerii Podlaskiej i układ dróg w parku Radziwiłłów. Muzeum Południowego Podlasia  zostanie także gruntownie wyremontowane i doposażone. Ponadto zbiory zostaną zdygitalizowane i udostępnione w Internecie. W sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej powstanie teatr, prawdziwy.

I to wszystko powstanie do 2021 roku łączna wartość projektów to 105 mln złotych. Przygotowanie tych wszystkich planów trwało a jakże 3 lata.

A nie mówiłem, że kopara opadnie?

Mapa inwestycji w Białej Podlaskiej.

A tymczasem na drugim biegunie.

Stowarzyszenie Biała Samorządowa na profilu facebookowym zaprasza do stworzenia mapy inwestycji w Białej Podlaskiej. I tu można by zakończyć, bo jak mniemają pomysłodawcy, się nie napracują. Ich zdaniem będzie to czarna dziura lub biała plama – nie dopytałem a po nocy nie będę ganiał, poczekam na te lampy, energooszczędne.

Wróć. Wspominają o sukcesie: pozyskaniu inwestora do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którym jest bialskie przedsiębiorstwo, ale chyba było to napisane z lekkim przekąsem.

Podam może linki co by ludzie nie błądzili po internetach:

O by nam się …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.