Inwestycje w Białej Podlaskiej mrzonki czy realne obietnice
Z Białej Podlaskiej

Inwestycje w Białej Podlaskiej mrzonki czy realne obietnice?

Portal bialapodlaska.pl zamieścił nie za długi nie za krótki wywiad z prezydentem Białej Podlaskiej na temat planowanych inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych w formule Strategicznych Inwestycji Terytorialnych z RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. O kasę mogły starać się byłe miasta wojewódzkie: Biała Podlaska, Chełm i Zamość oraz dodatkowo Puławy.

Nikt ci tyle nie da co ja ci obiecam…

… można odnieść wrażenie czytając planowane inwestycje. No cuda wianki można by rzec, “turek” się chowa. Wśród zaplanowanych inwestycji:

 • uzbrojenie i rozbudowa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej tak tak, to ta na lotnisku, powstaną drogi wewnętrzne z odwodnieniami i oświetleniem, sieć ciepłownicza, wodociągowa i kanalizacja sanitarna;
 • inwestycje w komunikację miejską: zakup 6 nowych autobusów, wybudowanych zostanie 6 wiat a także 6 zatok autobusowych, 5 tablic informacyjnych;
 • 30 km ścieżek rowerowych;
 • kąpielisko;
 • a teraz to co szczególnie mnie ujęło: na ulicach Granicznej, Mieszczańskiej i Ziemiańskiej pojawią się lampy i to energooszczędne;
 • powstanie miejski system pomiaru zanieczyszczenia powietrza i informowania mieszkańców;
 • modernizacja układu drogowego pomiędzy ul. Łomaską i Sidorską;
 • nie wiem czy wspominać małą architekturę?
Nie zapomniano o potrzebach bardziej wzniosłych:
 • “Blisko 2,5 mln zł, w tym 2,2 mln zł dofinansowania, zostanie przeznaczone na utworzenie punktu konsultacyjno-doradczego z dostępem do specjalistów od spraw rodzinnych oraz kolejne działania w rozwój przedsiębiorczości, w tym wsparcie mieszkańców planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.” – tu już zacytowałem całość co by się nie pomylić, jak myślicie gdzie to powstanie i dlaczego właśnie tam?
 • wyremontowany zostanie amfiteatr, siedziba Galerii Podlaskiej i układ dróg w parku Radziwiłłów;
 • Muzeum Południowego Podlasia  zostanie także gruntownie wyremontowane i doposażone, ponadto zbiory zostaną zdygitalizowane i udostępnione w Internecie;
 • w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej powstanie teatr, prawdziwy.

I to wszystko powstanie do 2021 roku łączna wartość projektów to 105 mln złotych. Przygotowanie tych wszystkich planów trwało a jakże 3 lata.

A nie mówiłem, że kopara opadnie?

Mapa inwestycji w Białej Podlaskiej.

A tymczasem na drugim biegunie.

Stowarzyszenie Biała Samorządowa na profilu facebookowym zaprasza do stworzenia mapy inwestycji w Białej Podlaskiej. I tu można by zakończyć bo jak mniemają pomysłodawcy się nie napracują ponieważ ich zdaniem będzie to czarna dziura lub biała plama – nie dopytałem a po nocy nie będę ganiał, poczekam na te lampy, energooszczędne.

Wróć. Wspominają o sukcesie: pozyskaniu inwestora do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którym jest bialskie przedsiębiorstwo, ale chyba było to napisane z lekkim przekąsem.

Podam może linki co by ludzie nie błądzili po internetach:

O by nam się …

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.