Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Podzielcie się informacją

Zamek w Krupem. Krupe jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 140 km od Białej Podlaskiej.
Ruiny zamku w Krupem położone są nad jeziorkiem, które jest częścią rozlewiska dopływu rzeki Wieprz, oraz przy drodze z Chełma do Krasnegostawu.

Gdy byłem tam pierwszy raz teren był gęsto porośnięty roślinnością, która w znacznym stopniu zasłaniała ruiny, obecnie teren został częściowo zadbany, a ruiny są ładnie widoczne z pobliskiej drogi. Dlatego celowo postanowiłem wstawić kilka fotek z przed kilku lat.

Zamek w KrupemDlatego celowo postanowiłem wstawić fotki z przed kilku lat.Zamek w Krupem

Naszą wirtualną wycieczkę zaczniemy od obejścia zamku wkoło i obejrzenia murów zamkowych od, zewnątrz co pozwoli nam się zorientować w układzie zamku.

Zamek był wielokrotnie przebudowywany, ale pierwszy niewielki zamek był wzniesiony w końcu XV wieku, po czym był rozbudowywany i wzmacniano jego obronność.

 

Możemy na chwilę na niego wejść przez to wejście w grubych zamkowych murach, które robią naprawdę wrażenie i aż dziw bierze, że do naszych czasów z zamku zachowało się tak niewiele a przecież była to potężna forteca otoczona fosą i grubymi murami.

Zamek został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, w późniejszym czasie jest częściowo odbudowany przez Rejów, choć już nigdy nie osiągnął swej dawnej świetności.

Jak każdy zamek i ten ma swoją legendę która mówi, że :”gdy znad wody jeziorka podnosi się mgła w pobliżu murów pojawia się cień szlachcica w kontuszu, który krąży wokół murów, a potem rozpływa się w nich. Jest to strażnik pilnujący spokoju i porządku w zamku”.

Jak widać strażnik zamku słabo pilnuje porządku bo wandale na zamkowych murach pozostawili bazgroły.

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.