Biała Podlaska zniknie z mapy

Biała Podlaska zniknie z mapy

Idźcie i siejcie ;)

Biała Podlaska zniknie z mapy – będzie musiała zmienić nazwę. Projekt rezolucji Europejskiej Komisji przeciw Ksenofobii, Rasizmowi i Dyskryminacji, ECXRD (European Commission against Xenophobia, Racism and Discrimination) zakłada likwidację nazw miejscowości mających w sobie potencjał dyskryminacyjny.

Chodzi w szczególności o „kolorowe” nazwy miejscowości to znaczy takie, które mają w swojej nazwie kolory a szczególności te mogące kojarzyć się z rasą – białe, czarne, żółte. W naszym kraju jest szereg takich miejscowości wśród nich jest także Biała Podlaska. Nie wiadomo jak rozwiązana zostanie kwestia takich miejscowości jak Białystok, czy Bielsko-Biała ale najprawdopodobniej także i one będą musiały zmienić nazwy. Sama rezolucja nie narzuca jaka zmiana ma być dokonana. W łatwiejszym położeniu są te miejscowości, które miały inne historyczne nazwy.

Jednak nie tylko takie nazwy miejscowości są zagrożone. W szczególności na cenzurowanym są te nazwy, które wprost są obraźliwe lub mają negatywne konotacje. I tak na przykład władze samorządowe irlandzkiego miasteczka „Niggabone” (co można przetłumaczyć jako “gnat czarnucha”) już zawczasu przygotowały odpowiednie zmiany w nazwie.  Także francuskie miasteczko Pour un Bol de Riz(Za miskę ryżu) podpadnie pod rezolucję. Burmistrz angielskiego Blackburn – James Darwon, zapytany przez agencję ASPN skwitował krótko: „Przynajmniej jedna pozytywna rzecz w brexicie i nie musimy się stosować do tych … przepisów”.

Biała Podlaska zniknie z mapy

Batem na miejscowości ociągające się ze zmianą ma być odcięcie od funduszy europejskich. Jeszcze nie wiadomo jak władze Białej Podlaskiej podejdą do problemu. Czy autorytarnie zadecydują czy też zmiany poddadzą pod konsultacje społeczne a może wcale nie zastosują się do rezolucji ECXRD. Na zastosowanie do rezolucji mamy 3 lata.

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.