ratusz białej podlaskiej

Transparentność po bialsku

Podzielcie się informacją

04 lipca w bialskim ratuszu odbyło się kolejne spotkanie w sprawie koncepcji budowy stadionu. Dzisiaj nie o samym stadionie a o funkcjonowaniu władzy.

Zamknięte, niezamknięte, otwarte?

Jaka była podstawa prawna posiedzenia nie wiadomo. Podstawa prawna jak i lista uczestników miały się znaleźć w komunikacie. Nie znalazło. Zdaje się, że i sami radni nie wiedzieli w czym uczestniczą. Radny Henryk Grodecki w wywiadzie dla TV Wschód stwierdza, że nie było to posiedzenie zamknięte, natomiast w przesłanym przez Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Biała Podlaska Gabrielę Kuc-Stefaniuk komunikacie stoi: „Na prośbę uczestników miało ono charakter zamknięty.” Kiedy zostałem wyproszony ze spotkania zdecydowana większość uczestników była już sali i z niej nie wychodziła, dlatego sensowne są pytania na prośbę których uczestników spotkanie zostało zamknięte oraz do kogo owa prośba została złożona i przez kogo zaakceptowana?

Ale o co chodzi?

W kampanii wyborczej KO zapowiadała transparentność, konsultacje społeczne. W sprawie transparentności może niech wystarczy, że np. nie mam jeszcze odpowiedzi na pytania z marca. A kto słyszał o konsultacjach społecznych?

Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo co chodzi – się mówi. Tutaj chodzi o coś więcej.

art. 61 Konstytucji RP

1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.

4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy. 

Bialscy obrońcy Konstytucji – mówię „sprawdzam”.

Nie zamieszczam całego nagrania bo nie ma raczej nic ciekawego w oglądaniu zamkniętych drzwi do sali konferencyjnej w bialski ratuszu.

A co ze stadionem?

Zdaje się, że wiadomo tyle ile po poprzednim spotkaniu czyli nic. A, chyba trybuna będzie pomniejszona. Nie wiem, bo byłem ale mnie wyproszono.

 

Foto tytułowe: poglądowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.