Świecidełka na Sidorskiej czyli jak Biała Podlaska dołącza do lobby plastikowego worka

Świecidełka na Sidorskiej czyli jak Biała Podlaska dołącza do lobby plastikowego worka

W styczniu 2018, po tragicznych wydarzeniach z końcówki 2017 r. i początku 2018 r.,  popełniłem artykuł na temat przejść dla pieszych. Poruszyłem m.in. kwestię obudowywania przejść dla pieszych w różne świecidełka, niestety w ten śmiertelny trend postanowiło się także wpisać “miasto” Biała Podlaska.

Za kwotę 100 tys, zł przebudowane zostało przejście dla pieszych na ul. Sidorskiej przy Szkole Podstawowej nr 5.  Przejście zostało przemalowane, dodatkowo nałożono czerwoną masę bitumiczną, dotychczasowe światło pomarańczowe migające cały czas zostało zastąpione włączającym się tylko przy zbliżaniu się pieszego do przejścia oraz zamontowano białe i czerwone światełka w jezdni. Ma to być “modelowe bezpieczne przejście dla pieszych”. Zapytam w jaki sposób ma ono być bezpieczne?

Zacząć trzeba od tego, że NIE MA BEZPIECZNYCH przejść dla pieszych w poziomie jezdni. Powtórzę tezy z poprzedniego artykułu. Budowanie takich przejść jest to budowanie bardzo złych, śmiertelnych nawyków. Uczy bezmyślności w ruchu drogowym. Moim zdaniem już obecne światła “automatyzują” nasze wejście na jezdnię czy jak kto woli “na pasy” przez co dochodzi do wtargnięć tuż przed nadjeżdżający pojazd. Spowodowane jest m.in. budowaniem przeświadczenia, że “pieszy ma pierwszeństwo na pasach” i “przejście jest bezpieczne”. Marna to pociecha, że mieliśmy pierwszeństwo na przejściu dla pieszych gdy bierzemy udział w czynnościach prokuratora. W plastikowym worku.

Wszelkim klakierom, nie patrzącym realnie na problem napiszę, że nie chodzi tutaj jak powinno być, a tym bardziej czyj to pomysł. Przykłady z Kobyłki, Torunia czy Ostrowca Świętokrzyskiego pokazują jak jest. Wystarczy jeden kierowca aby pojęcie “modelowego bezpiecznego przejścia dla pieszych” legło w worku.

Oczywiście w tym przypadku nie chciałbym mieć racji i aby było takim jak najdłużej, jak w założeniu pomysłodawców. Jednak najmłodszym powinna być wpajana zasada “bezwzględnej nieufności wobec pojazdów” a nie przeświadczenie, że przejścia dla pieszych są bezpieczne.

Artykuł ze stycznia 2018 Czy przejścia dla pieszych niosą śmierć?

 

 

Polub nas i obserwuj:

One thought on “Świecidełka na Sidorskiej czyli jak Biała Podlaska dołącza do lobby plastikowego worka

  1. Ostatnio UM chwalił się że dostał 200tys dotacji na to przejście. Z wcześniejszego info z UM wynikało, że koszt owej inwestycji to bagatela 200tys! Ale 100 czy 200 to pieniądze utopione jak widać. Słabo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial