Pożegnanie z Limem

Pożegnanie z Limem

Idźcie i siejcie ;)

W dniu 20.12.2019 r. o godz. 11.45 z lotniska w Białej Podlaskiej odleciał ostatni samolot odrzutowy Sb Lim-2 o numerze bocznym OO6 wyprodukowany w 1953 r. Pilotowany przez mjr pilota Sławomira Hetmana. Przelot samolotu do Mielca miał odbyć się dzień wcześniej ale musiał być odwołany z powodu gęstej mgły.

Pożegnalny odlot samolotu odbył się w dość licznym gronie sympatyków lotnictwa i byłych Żołnierzy Zawodowych Wojsk Lotniczych, którzy z nostalgią wspominali czasy, gdy nad Białą Podlaską latały samoloty. Jak sami mówią chociaż w Białej Podlaskiej już od dawna nie było lotnictwa wojskowego, to ten samolot był taką namiastką tego co minęło i w pewnym sensie symbolem lotniczych tradycji Białej Podlaskiej. A sam samolot wszystkim byłym żołnierzom zawsze będzie się kojarzył z „61 Lotniczym Pułkiem Szkolno-Bojowym”, który stacjonował w Białej Podlaskiej i na wyposażeniu którego znajdowały się tego typu samoloty.

 „61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy” został oficjalnie rozformowany 31 grudnia 2000 roku. W końcowym etapie istnienia lotniska wojskowego stacjonowały tu jeszcze śmigłowce należące do „3 Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Białej Podlaskiej”, który ostatecznie opuszcza lotnisko w 2002 roku.

Dzisiaj niektórzy mówią: „Wojsko wraca do Białej Podlaskiej”, to jednak tereny po dawnym lotnisku mają zająć wojska lądowe, a to oznacza zamknięcie pewnej dość długiej i chyba ważnej części w historii naszego miasta.

 

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.