Pałac w Stryjowie
Szeroki Trakt

Pałac w Stryjowie

Rozpoczynamy współpracę z blogiem Szeroki Trakt i jego autorem Andrzejem Kaniewskim (Aloszak) – propagatorem wiedzy historycznej i kulturoznawczej. Mam nadzieję, że odkryje przed  Wami wiele nowych, ciekawych miejsc a jeśli je znacie, pozwoli spojrzeć na nie jeszcze raz, być może z innej perspektywy. Pałac w Stryjowie będzie pierwszym celem naszej podróży.

Stryjów jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 162 km na południe od Białej Podlaskiej. Pałac w Stryjowie wita nas bramą wjazdową z Kordegardą oraz pozostałościami jej dawnej świetności. Dawniej do Pałacu prowadziła aleja kasztanowa, dziś po niej pozostały tylko resztki.
Pałac w Stryjowie zbudowany został 1818 roku, należał do rodziny Smorczewskich, otoczony był przypałacowym parkiem, do którego przylegały stawy hodowlane.
W okresie po wojennym w pałacu mieściła się Szkoła Podstawowa.
Zwiedzając takie dworki jak ten często spotykam się z informacją, że kiedyś mieściła się w nim szkoła a potem popadł w ruinę.
Kiedyś musiał to być naprawdę piękny pałacyk, aż żal patrzeć jak takie cacko popada w coraz to większą ruinę.
Tuż za pałacem przy stawie znajduje się Kaplica Grobowa z 1943 roku, w której spoczywać mieli właściciele majątku.
Zachowały się także dwa spichlerze zbudowane z kamienia i cegły.
Poniżej galeria zdjęć z pałacu w Stryjowie. (opis oraz zdjęcia pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

Polub nas i obserwuj:
Andrzej Kaniewski (Aloszak)
To, co zawsze mnie pociągało to podróże i eksploracja, odkrywanie na nowo miejsc, o których większość już zapomniała. Polska jest nie tylko krajem ciekawym, ale i wręcz fascynującym, z niezliczonymi zabytkami, twierdzami, świątyniami, przyrodą, kulturą i jakże bardzo burzliwą historią. "Obce rzeczy widzieć dobrze jest, swoje - obowiązek" (Zygmunt Gloger).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.