Dworek w Styrzyńcu
Szeroki Trakt

Dworek w Styrzyńcu

Dworek w Styrzyńcu. Styrzyniec jest to wieś w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, oddalona 11 km od Białej Podlaskiej.
Wieś znana była już w XVI wieku jako własność Radziwiłłów, ale założycielem najprawdopodobniej był ówczesnego właściciel Międzyrzeca Podlaskiego Jan Zabrzeziński.

Więc zaczniemy od nazwy na mapach z Rzeczypospolitej z przełomu XVI na XVII wiek występuje nazwa Styrzeniec. Dla przykładu na mapie Reymanna opracowanej na przełomie XVIII i XIX wieku dla pruskiej armii miejscowość nosi już nazwę Styrzyniec.
Po śmierci ostatniego z bialskich Radziwiłłów, dobra styrzynieckie zostały sprzedane w 1826 przez komisja Radziwiłłowską i aż do 1919 roku co pewien czas zmieniają właścicieli. Pierwszy dwór zbudowany został w 1840 roku, zaś w 1889 roku został rozbudowany – zbudowano murowany dwór otoczony parkiem. W 1919 roku majątek nabył Józef Kupler i w rękach tej rodziny pozostał aż do 1939 roku.

Czytając o majątku w Styrzyńcu w okresie międzywojennym, dowiedziałem się że był to majątek dosyć dobrze prosperujący a jego właściciel był jednym z współzałożycieli “Ziemiańskiej Spółdzielni Mleczarskiej”, do której dostarczały mleko dwory z Worońca, Roskoszy i Styrzyńca, oraz ciekawostka o której nie wiedziałem, że owa Spółdzielnia znajdowała się w Wieży Zamkowej w Białej Podlaskiej.
Ostatnim właścicielem majątku był Ludwik Kugler, został on zamordowany wraz z żoną i rządcą we wrześniu 1939 roku, a ich ciała znaleziono w lesie Grabarka.

Obecnie mieści się w nim Szkoła Podstawowa. Jako ciekawostkę podam, że przed II wojną światową w Styrzyńcu mieściła się szkoła II stopnia o dwóch salach.

Przy Szkole zachowały się resztki parku, ale z całą pewnością nie jest on tak okazały jak w czasach jego świetności. Dworek mimo wiekowej konstrukcji i w kilku miejscach odpadającego tynku prezentuje się jeszcze całkiem nieźle i pozostaje tylko mieć nadzieję, że władze gminy nie dopuszczą do tego, aby jego stan uległ pogorszeniu i w miarę wcześnie zadbają o przeprowadzenie prac remontowych.

(Zdjęcia i opis pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

 

 

Polub nas i obserwuj:
Andrzej Kaniewski (Aloszak)
To, co zawsze mnie pociągało to podróże i eksploracja, odkrywanie na nowo miejsc, o których większość już zapomniała. Polska jest nie tylko krajem ciekawym, ale i wręcz fascynującym, z niezliczonymi zabytkami, twierdzami, świątyniami, przyrodą, kulturą i jakże bardzo burzliwą historią. "Obce rzeczy widzieć dobrze jest, swoje - obowiązek" (Zygmunt Gloger).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.