Dworek w Styrzyńcu
Dworek w Styrzyńcu. Styrzyniec jest to wieś w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, oddalona 11 km od Białej Podlaskiej.
Wieś znana była już w XVI wieku jako własność Radziwiłłów, ale założycielem najprawdopodobniej był ówczesnego właściciel Międzyrzeca Podlaskiego Jan Zabrzeziński.
Więc zaczniemy od nazwy na mapach z Rzeczypospolitej z przełomu XVI na XVII wiek występuje nazwa Styrzeniec. Dla przykładu na mapie Reymanna opracowanej na przełomie XVIII i XIX wieku dla pruskiej armii miejscowość nosi już nazwę Styrzyniec.
Po śmierci ostatniego z bialskich Radziwiłłów, dobra styrzynieckie zostały sprzedane w 1826 przez komisja Radziwiłłowską i aż do 1919 roku co pewien czas zmieniają właścicieli. Pierwszy dwór zbudowany został w 1840 roku, zaś w 1889 roku został rozbudowany – zbudowano murowany dwór otoczony parkiem. W 1919 roku majątek nabył Józef Kupler i w rękach tej rodziny pozostał aż do 1939 roku.
Czytając o majątku w Styrzyńcu w okresie międzywojennym, dowiedziałem się że był to majątek dosyć dobrze prosperujący a jego właściciel był jednym z współzałożycieli „Ziemiańskiej Spółdzielni Mleczarskiej”, do której dostarczały mleko dwory z Worońca, Roskoszy i Styrzyńca, oraz ciekawostka o której nie wiedziałem, że owa Spółdzielnia znajdowała się w Wieży Zamkowej w Białej Podlaskiej.
Ostatnim właścicielem majątku był Ludwik Kugler, został on zamordowany wraz z żoną i rządcą we wrześniu 1939 roku, a ich ciała znaleziono w lesie Grabarka.
Obecnie mieści się w nim Szkoła Podstawowa. Jako ciekawostkę podam, że przed II wojną światową w Styrzyńcu mieściła się szkoła II stopnia o dwóch salach.
Przy Szkole zachowały się resztki parku, ale z całą pewnością nie jest on tak okazały jak w czasach jego świetności. Dworek mimo wiekowej konstrukcji i w kilku miejscach odpadającego tynku prezentuje się jeszcze całkiem nieźle i pozostaje tylko mieć nadzieję, że władze gminy nie dopuszczą do tego, aby jego stan uległ pogorszeniu i w miarę wcześnie zadbają o przeprowadzenie prac remontowych.
(Zdjęcia i opis pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)
Źródło: Szeroki Trakt
Szeroki Trakt także na Facebooku