Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70-tych cz. 2

Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70-tych cz. 2

Podzielcie się informacją

Druga część starych fotografii Białej Podlaskiej z czasów PRL-u, podobnie jak pierwsza zawiera zdjęcia, które nigdy nie były nigdzie publikowane. Jest to wirtualny spacer w przeszłość ulicami Białej Podlaskiej, gdzie zapewne wielu mieszkańców naszego miasta przystanie patrząc z niedowierzaniem na zmiany, jakie zaszły. Dzisiejszą serię zdjęć celowo dobrałem tak, aby pokazać miejsca, w których dokonały się największe zmiany, oraz miejsca, w których po za drobnymi zabiegami kosmetycznymi nie wiele się zmieniło. Oczywiście mieszkańcom Białej Podlaskiej proponuje zabawę tak jak poprzednio w rozpoznawanie miejsc, w których zdjęcia zostały wykonane.

 

Dzisiaj rozpoczynam kilkoma zdjęciami z osiedla, którego jeszcze nie było, a więc na początek „Osiedle Młodych”.

Trudno dzisiaj uwierzyć, ale tak w latach 70-tych wyglądały tereny, na których powstało „Osiedle Młodych” – były to pola i las. Na pierwszym zdjęciu po lewej stronie widoczny jest niewielki lasek, w którym znajduje się cmentarz „Jeńców Włoskich”, na prawo od niego widoczna długa hałda ziemi to wykop, w którym został poprowadzony rurociąg ciepłowniczy z widocznej dalej ciepłowni „Biawena”. Widok na ciepłownie „Biawena” obecnie „PEC”, oczywiście zdjęcie zostało wykonane z obrzeży „Osiedla Młodych”, tuż przy cmentarzu „Jeńców Włoskich”, obok którego obecnie znajdują się bloki mieszkalne.

Cmentarz Jeńców Włoskich dzisiaj znajduje się przy ul. Łukaszyńskiej we wschodniej części „Osiedla Młodych”. Cmentarz został utworzony za miastem przez hitlerowców w latach 1943-44 dla jeńców włoskich przebywających w obozie jenieckim w Białej Podlaskiej, w którym z powodu złych warunków panowała duża śmiertelność. Obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza znajdują się bloki mieszkalne.

Nad Krzną w pobliżu „Osiedla Młodych”.

Sielczyk w latach 70-tych XX wieku był niewielką wsią, (na zdjęciu widoczna dawna droga do wsi obecna ul. Aleja Solidarności) obecnie jest to dzielnica miasta i znajduje się w granicach administracyjnych Białej Podlaskiej.

Widoczek na „Główny punkt zasilania – Wola” przy ul. Kąpielowej od strony łąk.

Most Kolejki Wąskotorowej na ul. Żelaznej obecnej noszącej nazwę Al. Jana Pawła II.
Poniżej widok z ul. Żelaznej na ogródki działkowe.

Obecnie Most Kolejki Wąskotorowej przy Al. Jana Pawła II jest zamknięty dla ruchu. Pozostaniemy jeszcze chwilę przy kolei i teraz przeniesiemy się w okolice dworca PKP.

Widok od strony dworca kolejowego na skrzyżowanie przy rondzie (obecnie Romana Dmowskiego) z ul. Kolejową.

Widok od strony ul. Kolejowej przy rondzie na Al. 1000 lecia.

Widok z przystanku autobusowego na rondo i postój Taxi.

W latach 70-tych XX wieku przy dworcu kolejowym znajdował się przystanek autobusowy z wyznaczonymi stanowiskami postojowymi ( widoczne na zdjęciach), z którego odjeżdżały autobusy „Transped”.

Czarna „Wołga” na postoju Taxi przy Dworcu PKP. To właśnie w latach 70-tych XX wieku przez całe terytorium PRL-u przetoczyły się opowieści mrożące krew w żyłach o „Czarnej Wołdze”.

I na koniec widok na dworzec PKP w scenerii zimowej z ul. Kolejowej na której pozostaniemy przez chwilę.

Widok na stary drewniany budynek przy ul. Kolejowej, w którym zamieszkiwało kilka rodzin.

Tak powstawał blok przy ul. Sidorskiej 1, po przeciwnej stronie ulicy Sidorskiej widzimy rozpoczętą budowę murowanych garaży. Na zdjęciu poniżej to samo miejsce z oddanymi do użytku garażami, (widok z bloku przy ul. Kolejowej). Widok na „Przedsiębiorstwo Sprzętu Wodno Melioracyjnego przy ul. Sidorskiej, W tamtych czasach przed halą główną „PRSWM” była ustawiona statua „św. Michała Archanioła”, która obecnie znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Zamkowej.

Ulica Sidorska na górce miejsce zimowych zabaw dla dzieci, obecnie znajdują się tu obiekty handlowo-usługowe.

Rozpoczęta budowa Przedszkola Samorządowego nr.11 przy ul. Sidorskiej.

Ulica Grzybową, przy której znajdowała się tzw: „Betoniarnia”. Naprzeciwko betoniarni znajdowała się nieczynna żwirownia wypełniona wodą, obecnie nie ma po niej śladu teren został zniwelowany a wokół powstało osiedle domów jednorodzinnych.

Ulica Grzybowa w latach 70-tych XX wieku, przypominała bardziej swoją zabudową wieś niż dzielnicę miasta, w której to dominowały skromne drewniane domki.

Młyn przy ul. Świerczewskiego (obecnie ul. Piłsudskiego), którego już nie zobaczymy w Białej Podlaskiej gdyż został wyburzony w marcu 2011 roku. Podczas wyburzania budynku wielu mieszkańców miasta przychodziło na ul. Piłsudskiego chcąc sfotografować ten obiekt po raz ostatni.

Widok na skrzyżowanie ul. Świerczewskiego (obecnie ul. Piłsudskiego), z ul. Artyleryjską.

I na zakończenie jeszcze jeden pomnik przy ul. Warszawskiej. Postanowiłem wstawić to zdjęcie z powodu właśnie tego zafałszowanego napisu na pomniku w czasach PRL-u, którego treść brzmi: „Żołnierzom polskim poległym w obronie ojczyzny”.
Przypomnijmy pomnik 34 Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej wybudowany został w 1928 roku i w oryginale napis brzmiał: „Poległym na polu chwały żołnierzom, 34 pp. 1918-20”.

Prawdziwy napis na pomniku został przywrócony podczas uroczystości w 1989 roku.

Część 1 Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70 – tych


(opis oraz zdjęcia pochodzą z 2012 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.