Bezpieczeństwo czy inwigilacja – systemy monitoringu

Podzielcie się informacją

Bezpieczeństwo czy inwigilacja – systemy monitoringu, kamera symbolem naszych czasów?

Wróg czuwa a licho nie śpi

Władze państw, miast, dzielnic pod hasłami ochrony i bezpieczeństwa zawłaszczają strefy wolności i swobód obywatelskich. Kolejne zamachy terrorystyczne stają katalizatorem przemian w zakresie bezpieczeństwa publicznego i „przykręcania śruby”. Zwolennicy spiskowych teorii mogliby się zastanawiać, kto tak naprawdę stoi za zamachami terrorystycznymi? Należałoby postawić pytanie: bezpieczeństwo czy inwigilacja przyświeca decydentom?

Zastanawiając się nad problemem doszedłem do wniosku, że najpierw odebrano nam możliwość samoobrony – mam tu na myśli w szczególności dostęp i posiadanie broni  – a potem „państwo” „bohatersko” broni nas przed „innymi” i nami samymi. To tak na marginesie bo miało być o monitoringu.

Bezpieczeństwo czy inwigilacja

 

7 minut i mamy cię czyli Chiny jak zawsze w czołówce

Chińczycy stworzyli system monitoringu, który jest w stanie inwigilować kilkaset milionów mieszkańców. System składa się ze 170 mln kamer (słownie: milionów) – a ma być wzbogacony w ciągu kilku lat o kolejne 400 mln kamer. W założeniach system miał służyć do walki z malwersacjami finansowymi – czy tak jest w rzeczywistości? Reporterzy BBC przeprowadzili test systemu  – 7 minut, tyle czasu zajęło systemowi znalezienie „podejrzanego”, ale „uczciwi nie mają się czego bać”, że przytoczę mantrę polityków. Materiał BBC na temat chińskiego monitoringu.

 

Biała Podlaska – My też mamy „Wielkiego Brata”

Najpierw robimy ciąg i kojarzymy:

  • W niektórych miastach w Polsce ruszają programy w których funkcjonariusze Policji dzięki monitoringom miejskim będą wystawiać mandaty, patrz Bielsko-Biała;
  • podpisanie porozumienia o współpracy straży miejskiej i Policji na terenie miasta Biała Podlaska, chyba to coś odgórnie idzie i chyba alfabetycznie;
  • ogłoszenie przetargu na zakup nowych monitorów do obserwacji obrazu z kamer monitoringu miejskiego.

Poszło i nie bolało.

W Białej Podlaskiej funkcjonują 54 kamery monitoringu miejskiego i 24 kamery monitoringu alarmowego, cokolwiek to znaczy – może trochę nam brakuje do systemu chińskiego no ale od czegoś trzeba zacząć. Nie udało mi się uzyskać dokładnej lokalizacji kamer- ta od „wujka google” mapa kamery Biała Podlaska – wydaje się już trochę nieaktualne wobec liczby działających kamer, wiem jedynie że „Kamery zlokalizowane są głównie w centrum miasta, tam gdzie dochodzi do największej liczby wykroczeń oraz w miejscach zagrożonych, wytypowanych przez krajową mapę zagrożeń, która jest zawarta w policyjnych planach działania priorytetowego. Kamery również montujemy w miejscu obiektów komunalnych oraz instytucji samorządowych i użytku publicznego, gdzie zarządcy zwracają się o pomoc w celu objęcia nadzoru nad powierzonym mieniem.” -napisał w mailu Radosław Plandowski rzecznik prasowy UM Biała Podlaska.

Kamery, rejestratory, komputery, monitory, słupy, maszty itp., pracownicy i sami funkcjonariusze Straży Miejskiej – ile to kosztuje odzywa się wrodzony sknera? Czy monitoringu już w zasadzie policyjnego nie powinien finansować rząd federalny – jak powiedzieliby Amerykanie – a środki z naszego miejskiego budżetu przeznaczyć na … chociażby sylwestrowe fajerwerki, żeby nie pojechać po bandzie i napisać na edukację, sport czy kulturę? Nic z tych rzeczy, wszystko jest bez kosztowo – „Nie ma stałej opłaty i kosztów monitoringu.” – tu jeszcze raz podeprę się cytatem z maila rzecznika, obawiam się jednak, że ten brak kosztów jest tylko w opinii rzecznika.

Albo ze mnie gapa albo nie było konsultacji

W sprawach bezpieczeństwa a zwłaszcza inwigilacji w standardzie demokratycznym powinna być przeprowadzona dyskusja, konsultacje. Raczej staram się śledzić sprawy miasta ale te dotyczące monitoringu gdzieś mi chyba umknęły. Jeśli takowe były to „odszczekam” ich brak i z chęcią zapoznam się z wynikami.

Druga sprawa: swego czasu funkcjonowała z dostępem publicznym kamera nad wejściem do Urzędu Miasta od Placu Wolności, zawsze można było sprawdzić czy są nowe afisze na słupie 😉 Korzystając z okazji zapytałem również o możliwość publicznego dostępu do monitoringu i tu kolejne zaskoczenie – drodzy Mieszkańcy nie jesteście po prostu zainteresowani to i nie macie:  „Póki co nie zauważyliśmy zainteresowania mieszkańców publicznym dostępem do kamer. Jeżeli takowe się pojawi, rozważymy taką możliwość.” – ze wszech miar słuszne podejście, nie ma co uszczęśliwiać na siłę.

Czy naprawdę nie jesteśmy zainteresowani?

Weź udział w ankiecie:

Czy jesteś zainteresowana/y dostępem do kamer monitoringu miejskiego w Białej Podlaskiej?

  • Tak (88%, 7 Głosów)
  • Nie (13%, 1 Głosów)
  • Jest mi to obojętne (0%, 0 Głosów)

Oddanych głosów: 8

Loading ... Loading ...

I na koniec, jeśli już mamy ten monitoring:

Stanowisko umiejscowione jest w siedzibie straży miejskiej w Białej Podlaskiej przy ulicy Aleja Tysiąclecia 22 oraz w urzędzie miasta przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3. Łączność ze stanowiskiem zapewniona jest przez telefony:
986 – telefon alarmowy
83 341 64 86 – telefon miejski
609986986 – telefon przeznaczony do kontaktu za pomocą SMS (dedykowany do kontaktu z osobami głuchymi, głuchoniemymi lub chcącymi zachować anonimowość przy zgłaszaniu interwencji np. w środkach komunikacji publicznej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.