Bezpieczeństwo czy inwigilacja – systemy monitoringu
Bezpieczeństwo czy inwigilacja – systemy monitoringu, kamera symbolem naszych czasów?
Wróg czuwa a licho nie śpi
Władze państw, miast, dzielnic pod hasłami ochrony i bezpieczeństwa zawłaszczają strefy wolności i swobód obywatelskich. Kolejne zamachy terrorystyczne stają katalizatorem przemian w zakresie bezpieczeństwa publicznego i „przykręcania śruby”. Zwolennicy spiskowych teorii mogliby się zastanawiać, kto tak naprawdę stoi za zamachami terrorystycznymi? Należałoby postawić pytanie: bezpieczeństwo czy inwigilacja przyświeca decydentom?
Zastanawiając się nad problemem doszedłem do wniosku, że najpierw odebrano nam możliwość samoobrony – mam tu na myśli w szczególności dostęp i posiadanie broni – a potem „państwo” „bohatersko” broni nas przed „innymi” i nami samymi. To tak na marginesie bo miało być o monitoringu.
7 minut i mamy cię czyli Chiny jak zawsze w czołówce
Chińczycy stworzyli system monitoringu, który jest w stanie inwigilować kilkaset milionów mieszkańców. System składa się ze 170 mln kamer (słownie: milionów) – a ma być wzbogacony w ciągu kilku lat o kolejne 400 mln kamer. W założeniach system miał służyć do walki z malwersacjami finansowymi – czy tak jest w rzeczywistości? Reporterzy BBC przeprowadzili test systemu – 7 minut, tyle czasu zajęło systemowi znalezienie „podejrzanego”, ale „uczciwi nie mają się czego bać”, że przytoczę mantrę polityków. Materiał BBC na temat chińskiego monitoringu.
Biała Podlaska – My też mamy „Wielkiego Brata”
Najpierw robimy ciąg i kojarzymy:
- W niektórych miastach w Polsce ruszają programy w których funkcjonariusze Policji dzięki monitoringom miejskim będą wystawiać mandaty, patrz Bielsko-Biała;
- podpisanie porozumienia o współpracy straży miejskiej i Policji na terenie miasta Biała Podlaska, chyba to coś odgórnie idzie i chyba alfabetycznie;
- ogłoszenie przetargu na zakup nowych monitorów do obserwacji obrazu z kamer monitoringu miejskiego.
Poszło i nie bolało.
W Białej Podlaskiej funkcjonują 54 kamery monitoringu miejskiego i 24 kamery monitoringu alarmowego, cokolwiek to znaczy – może trochę nam brakuje do systemu chińskiego no ale od czegoś trzeba zacząć. Nie udało mi się uzyskać dokładnej lokalizacji kamer- ta od „wujka google” mapa kamery Biała Podlaska – wydaje się już trochę nieaktualne wobec liczby działających kamer, wiem jedynie że „Kamery zlokalizowane są głównie w centrum miasta, tam gdzie dochodzi do największej liczby wykroczeń oraz w miejscach zagrożonych, wytypowanych przez krajową mapę zagrożeń, która jest zawarta w policyjnych planach działania priorytetowego. Kamery również montujemy w miejscu obiektów komunalnych oraz instytucji samorządowych i użytku publicznego, gdzie zarządcy zwracają się o pomoc w celu objęcia nadzoru nad powierzonym mieniem.” -napisał w mailu Radosław Plandowski rzecznik prasowy UM Biała Podlaska.
Kamery, rejestratory, komputery, monitory, słupy, maszty itp., pracownicy i sami funkcjonariusze Straży Miejskiej – ile to kosztuje odzywa się wrodzony sknera? Czy monitoringu już w zasadzie policyjnego nie powinien finansować rząd federalny – jak powiedzieliby Amerykanie – a środki z naszego miejskiego budżetu przeznaczyć na … chociażby sylwestrowe fajerwerki, żeby nie pojechać po bandzie i napisać na edukację, sport czy kulturę? Nic z tych rzeczy, wszystko jest bez kosztowo – „Nie ma stałej opłaty i kosztów monitoringu.” – tu jeszcze raz podeprę się cytatem z maila rzecznika, obawiam się jednak, że ten brak kosztów jest tylko w opinii rzecznika.
Albo ze mnie gapa albo nie było konsultacji
W sprawach bezpieczeństwa a zwłaszcza inwigilacji w standardzie demokratycznym powinna być przeprowadzona dyskusja, konsultacje. Raczej staram się śledzić sprawy miasta ale te dotyczące monitoringu gdzieś mi chyba umknęły. Jeśli takowe były to „odszczekam” ich brak i z chęcią zapoznam się z wynikami.
Druga sprawa: swego czasu funkcjonowała z dostępem publicznym kamera nad wejściem do Urzędu Miasta od Placu Wolności, zawsze można było sprawdzić czy są nowe afisze na słupie 😉 Korzystając z okazji zapytałem również o możliwość publicznego dostępu do monitoringu i tu kolejne zaskoczenie – drodzy Mieszkańcy nie jesteście po prostu zainteresowani to i nie macie: „Póki co nie zauważyliśmy zainteresowania mieszkańców publicznym dostępem do kamer. Jeżeli takowe się pojawi, rozważymy taką możliwość.” – ze wszech miar słuszne podejście, nie ma co uszczęśliwiać na siłę.
Czy naprawdę nie jesteśmy zainteresowani?
Weź udział w ankiecie:
Czy jesteś zainteresowana/y dostępem do kamer monitoringu miejskiego w Białej Podlaskiej?
- Tak (88%, 7 Głosów)
- Nie (13%, 1 Głosów)
- Jest mi to obojętne (0%, 0 Głosów)
Oddanych głosów: 8
I na koniec, jeśli już mamy ten monitoring:
Stanowisko umiejscowione jest w siedzibie straży miejskiej w Białej Podlaskiej przy ulicy Aleja Tysiąclecia 22 oraz w urzędzie miasta przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3. Łączność ze stanowiskiem zapewniona jest przez telefony:
986 – telefon alarmowy
83 341 64 86 – telefon miejski
609986986 – telefon przeznaczony do kontaktu za pomocą SMS (dedykowany do kontaktu z osobami głuchymi, głuchoniemymi lub chcącymi zachować anonimowość przy zgłaszaniu interwencji np. w środkach komunikacji publicznej)