Stań do wojskowej kwalifikacji i zostań żołnierzem

Wzrost zainteresowania służbą w WOT na Lubelszczyźnie

Podzielcie się informacją

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a w ostatnich dniach agresja Rosji na Ukrainę sprawiły, że coraz więcej osób z Lubelszczyzny deklaruje chęć wstąpienia w szeregi terytorialsów.

Najbliższe powołanie kandydatów w szeregi 2 Lubelskiej Brygadzie OT zaplanowane jest na 25 marca br. Do Wojskowych Komend Uzupełnień do dziś wpłynęło już ponad 60 wniosków o przyjęcie do służby w 2 LBOT. 

– W ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym także w Wojskach Obrony Terytorialnej. W WKU w Lublinie nastąpił znaczny wzrost zgłoszeń osób poprzez portal rekrutacyjny, duże nasilenie miało miejsce w dniach 25.02-27.02.2022 r. Od początku tego tygodnia pracownicy WKU odbierają bardzo dużo telefonów od osób chętnych do służby wojskowej, a szczególnie do terytorialnej służby wojskowej. W wyniku weryfikacji, poprzez rozmowy telefoniczne, zdecydowana większość ochotników deklaruje chęć służby wojskowej oraz złożenia wniosku o powołanie. – powiedział major Marek Kubicki, szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

Wzrost zainteresowania służbą w WOT zauważają również rekruterzy 2 LBOT z tzw. mobilnych zespołów rekrutacyjnych. – Odbieram w ostatnich dniach bardzo dużo telefonów i maili z zapytaniami, jak wygląda służba i jak do nas wstąpić. Ochotnicy nawet przychodzą osobiście na jednostkę i od razu składają wnioski. Wszyscy podkreślają, że chcą się szkolić, chcą być przygotowani, aby bronić swojej rodziny, domu i ojczyzny, jeśli będzie taka potrzeba. Większość przyznaje, już od dawna myśleli o wojsku, ale dopiero wydarzenia na Ukrainie ich zmobilizowały. – mówi kpr. Mariola Klimowicz-Dobrowolska rekruter z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, którzy chcieliby dołączyć do Lubelskiej Brygady OT zachęcamy, aby skorzystali z pomocy rekruterów. Kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/). Innym sposobem jest złożenie wniosku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu) albo przez platformę internetową ePUAP.

Terminy powołań ochotników w 2 LBOT

Terminy szkoleń podstawowych w Lubelskiej Brygadzie OT dla ochotników bez doświadczenia wojskowego to: 25.03-09.04; 6-21.05; 1-16.07; 16.09-01.10; 14-29.10; 25.11-10.12; 17-18.12 (kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2023). Dla żołnierzy rezerwy przewidziano 4 terminy szkoleń wyrównawczych: 25.03; 23.04; 23.07; 1.10.

Kwalifikacja wojskowa 2022

Przypomnijmy, że już za miesiąc, dokładnie 4 kwietnia br. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Będzie to dobry czas, aby zdecydować się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Z myślą o kandydatach, przy każdej komisji kwalifikacyjnej rekruterzy 2 LBOT przygotują punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o służbie w WOT.

 

Kwalifikacja potrwa do 8 lipca i obejmie w sumie ok. 300 tys. młodych Polaków. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

Źródło: WOT

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.