UOKiK - prześwietlił tabletki do zmywarek

UOKiK – prześwietlił tabletki do zmywarek

Podzielcie się informacją

Przypalone mleko,zaschnięta owsianka, osady z kawy i herbaty– sprawdź, jak z takimi zabrudzeniami radzą sobie popularne tabletki do zmywarek.  60 testów, 750 wyników –UOKiK prezentuje wyniki najnowszego badania.

Naczynia lśniące czystością? Wnętrze zmywarki bez odkładającego się kamienia i osadów? Które z tabletek myjących sprawdzą się u ciebie najlepiej? Coraz częściej konsumenci chcą, aby jedna tabletka do zmywarki miała wiele funkcji, a dodatkowo jej cena była przystępna dla kieszeni. Nabłyszczają, chronią zmywarkę, usuwają zabrudzenia – tak deklarują producenci. Czy na pewno? Sprawdziliśmy to w naszych laboratoriach.

Po bardzo dobrze przyjętych przez konsumentów i rynek testach proszków do prania przyszła kolej na tabletki do zmywarek. Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych. Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań. W kolejnej odsłonie cyklu „UOKiK testuje” pomożemy konsumentom wybrać płyny do mycia naczyń– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wybraliśmy tabletki do zmywarek?

Przetestowaliśmy 10 najpopularniejszych marek tabletek do zmywarek wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła dla nas Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Trzy z nich to marki własne: Lewiatana, Biedronki i Lidla. Wszystkie tabletki mają formułę wielofunkcyjną,głównie „allin one” (pol. wszystko w jednym). Czyli oprócz standardowych funkcji myjących posiadają dodatkowe, wskazane przez producenta właściwości np. nabłyszczanie czy zmiękczanie wody.

Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy we wrześniu. Tabletki przeszły w sumie 60 różnych testów, podczas których uzyskaliśmy 750 wyników cząstkowych.

Co sprawdzaliśmy?

Zbadaliśmy, w jaki sposób tabletki radzą sobie z kilkoma rodzajami zabrudzeń pozostawionych na różnych naczyniach przez 3, 24 oraz 72 godziny. Wybraliśmy popularne zabrudzenia, powszechnie uważane za trudne do usunięcia:

  • – zaschniętą owsiankę, która podczas mycia zachowuje się podobnie jak zabrudzenia z innych gęstych i kleistych potraw bogatych w skrobię, takich jak kasze, makarony, ziemniaki czy ryż;
  • – przypalone mleko,aby sprawdzić, jak tabletki radzą sobie ze zmywaniem mocno przywierającychpotraw, takich jak jajecznica, omlet czy sosy;
  • – osady z kawy czy herbaty.

Oceniliśmy również, czy masa netto i liczba tabletek są zgodne z deklaracją producenta na etykiecie, czy produkt rozpuszcza się całkowicie w trakcie mycia oraz czy nie pozostawia smug i nadaje naczyniom połysk.

Co stwierdziliśmy? Szczegółowe wyniki

Testy pokazały, że efektywność mycia zależy od rodzaju zabrudzenia oraz czasu, na który pozostawiliśmy brudne naczynia. Im dłużej czekają one na umycie, tym gorzej tabletki radzą sobie z usunięciem zabrudzeń.Po 3 godzinach średnia skuteczność mycia wyniosła 96 proc.Jeżeli naczynia czekały na zmywanie jeden dzień, skuteczność spadaład o 89 proc. Kolejne 2 dni zmniejszałyj ą do niecałych 84 proc.

Najlepsze w działaniu okazały się tabletki marki Finish– usunęły wszystkie zabrudzenia, nawet te trzydniowe, ze 100-procentową skutecznością. Niemalże równie dobrą skutecznością wykazały się Filip i W5. Najgorzej z brudem poradziły sobie tabletki marki Kraft– pozbyły się zabrudzeń w niecałych 80 proc.

Z badań wynika, że najłatwiejsze do usunięcia były osady z kawy, najtrudniejsze – zabrudzenia z przypalonego mleka.

Wszystkie badane tabletki świetnie rozpuszczały się podczas mycia, nie pozostawiały smug,a naczynia były błyszczące po wyjęciu ze zmywarki. Dużym zaskoczeniem była dla nas liczba tabletek w opakowaniu. Niektórzy producenci zapakowali ich mniej (Ludwik) lub więcej (Brilly, Sunlight) niż wskazywali na etykiecie. Z kolei masa netto każdego zbadanego produktu była zgodna z deklaracją.

RANKING JAKOŚCIUznaliśmy, że dla konsumenta najważniejszą cechą tabletki jest skuteczność mycia.Zsumowaliśmy wszystkie wyniki usuwania zabrudzeń dla każdej marki i wyciągnęliśmy średnią. Na tej podstawie stworzyliśmy ranking jakości, w którym liderem okazał się Finish. Podobnie dobre wyniki uzyskały marki Filip oraz W5. Kolejne w rankingu były tabletki Ludwik.

 

Obliczyliśmy również ile wynosi koszt jednej tabletki i oceniliśmy stosunek jakości produktów do ich ceny. Okazało się, że najtańsze tabletki oferuje marka Big Efekt (cena za jedną tabletkę wynosi 33 grosze).

– Chcemy wspierać Polaków w wyborach konsumenckich dostarczając niezależnych i obiektywnych wyników testów produktów dostępnych na rynku, a także porównując ich właściwości z odpowiednikami tych produktów na innych rynkach Unii Europejskiej. Polski konsument ma prawo do produktów najwyższej jakości.– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Porady dla konsumentów:

Porównaj ceny

Wybierając tabletki do zmywarki, zwróć uwagę, ile sztuk jest w opakowaniu. Oblicz cenę za jedną tabletkę, czyli jedno zmywanie. Znajdziesz ją również na wywieszce w sklepie. Porównaj oferty różnych firm, biorąc pod uwagę właściwości produktów. Pamiętaj, że przeważnie opłaca się kupować większe opakowania.

Woda twarda czy miękka?

Sprawdź twardość wody. Jeśli z kranu płynie miękka woda, być może w twoim przypadku uda się ograniczyć ilość używanych środków chemicznych stosując np. tabletki klasyczne. Dzięki temu troszczysz się o środowisko oraz taniej zmywasz, przy równie skutecznym usuwaniu zabrudzeń. Twardość wody sprawdzisz na stronie internetowej wodociągów lub samemu, kupując przeznaczone do tego testery. Informacja o tym przyda się także przy dozowaniu środków do prania oraz wszystkich substancji myjących np. szamponu, czy płynów do kąpieli.

Ekologia

Jeśli szukasz tabletek, które nie zanieczyszczają wód na naszej planecie, wybieraj te bez fosforanów. Na szczęście coraz rzadziej występują one w produktach chemii gospodarczej. Zwróć także uwagę, czy tabletki są zapakowane w folię, która rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu twoje dłonie unikną kontaktu z silnymi środkami chemicznymi.

  • Możesz liczyć na pomoc Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Wyniki drugiego badania pobierz z uokik.gov.pl. W raporcie znajdziesz porady i analizy skuteczności tabletek do zmywarek.

>>>Raport test tabletek do zmywarek<<<

>>>Wyniki testów tabletek do zmywarek<<<

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.