To nie jest polityka. To jest nasze życie - rolnicza debata w Białej Podlaskiej
Aktualności z powiatu

To nie jest polityka. To jest nasze życie – rolnicza debata w Białej Podlaskiej

  Wczoraj (25.04) odbyła się debata rolników z powiatu bialskiego poświęcona dramatycznej sytuacji w rolnictwie.

Z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Gospodarki i Infrastruktury Rady Powiatu w Białej Podlaskiej – Marka Sulimy, odbyła się Debata w sprawie dramatycznej sytuacji w polskim rolnictwie. Skala problemów w rolnictwie jest ogromna. Prawdę powiedziawszy włos się jeży na głowie słuchając z jakimi problemami borykają się rolnicy a także w jakiej skali.

Główne problemy jakie zdiagnozowali rolnicy to: ASF, upadające gospodarstwa, bydło mięsne, drób, owoce, brak płatności oraz przepisy.  Należałoby do tego dodać duże rozproszenie organizacji rolniczych, nie pozwalające do stworzenie jednolitego stanowiska czy lobbingu na rzecz rolnictwa. Przegrywają tę walkę z zawodowymi lobbystami lobbującymi na rzecz zagranicznych koncernów.

Skalę problemu w przypadku ASF na przykładzie gminy Rokitno przedstawił jeden z prelegentów. W 2006 r. na terenie gminy Rokitno było 15000 sztuk trzody chlewnej, na koniec 2017 r. tej trzody było 500 sztuk!!! To jest około 12 mln zł strat dla rolników.

Innym problemem są przepisy. W Polsce próbka krwi ważna jest tylko 7 dni. Podczas gdy np. na Litwie wystarczą dwa badania gospodarstwa w roku. Tak krótkie terminy, i konieczność częstych badań to ogromne koszty dla rolników.

Na spotkanie z rolnikami zaproszony został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a także wojewoda oraz parlamentarzyści. Z zaproszenia zdecydował się skorzystać tylko europoseł Krzysztof Hetman (PSL).

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.