Fotorelacja Kultura Z Białej Podlaskiej

Te Deum Laudamus. Biskupi – Duchowieństwo – Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818 – 2018

  1. Diecezja Siedlecka obchodzi w tym roku 200-lecia powstania. Z tego też powodu powstała publikacja “Te Deum Laudamus. Biskupi – Duchowieństwo – Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818 – 2018”.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyła się promocja książki autorstwa ks. Edwarda Jarmocha i ks. Sławomira Byliny „Te Deum Laudamus. Biskupi – Duchowieństwo – Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818 – 2018”. Książka powstała z okazji 200-lecia istnienia Diecezji Siedleckiej i skupia się przede wszystkim na sylwetkach biskupów i administratorów diecezjalnych, którzy na przestrzeni 200 lat sprawowali swoją funkcję w diecezji, ale i nie pomija biskupów wywodzących się z tej diecezji a niosących posługę na świecie. Omawia także postawy duchowieństwa, ich relacje i podejście do wiernych. Trzecim aspektem poruszonym w publikacji są katolickie ruchy religijne i wspólnoty działające na przestrzeni lat w diecezji.

Książka oparta jest na poważnych źródłach, m.in. na materiałach zdobytych w Archiwach Watykańskich, i szeregu archiwów krajowych ale mimo to, jak zapewnia jeden z autorów – ks. Sławomir Bylina, napisana jest w miarę przystępnym językiem.

Nie wiem czy zaklasyfikować to jako ciekawostkę czy poważną symbolikę, w każdym bądź razie autorzy książki zauważyli, że do czasu odzyskania niepodległości w diecezji było 12 biskupów, 12 biskupów od czasu odzyskania niepodległości do dnia dzisiejszego, a także 12 biskupów pochodzi z terenu diecezji. Przypadek? Ks. Bylina pracuje nad tym, jednak nie chce zbyt wcześnie zdradzać szczegółów w tym zakresie.

Zdradził mi za to plany na najbliższe publikacje związane z naszym terenem. Będzie to  być może monografia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej, która wkrótce (2025 r.) obchodzić będzie stulecie erygowania.


Ks. por. dr hab. Sławomir Bylina to wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Autor prac naukowych z dziedziny bezpieczeństwa, historii i edukacji, publikowanych w kraju i za granicą.

Ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch, jest prezydentem Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach. Autor książek i artykułów naukowych z teologii moralnej, duchowości i wojskowości.

 

 

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.