Szkoła Bezpiecznej Jazdy - edycja letnia

Szkoła Bezpiecznej Jazdy – edycja letnia (foto, video)

W miniony weekend (08.18) na terenie lotniska Biała Podlaska odbyła się letnia edycja Szkoły Bezpiecznej Jazdy. W ramach zajęć uczestnicy mogli uczestniczyć w przygotowanych próbach, posłuchać specjalistów z zakresu ruchu drogowego, a także dowiedzieć się o pierwszej pomocy i przepisach ruchu drogowego.

W ramach zajęć teoretycznych z kampanią na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach ”Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach. Świeć życiem.” zapoznał uczestników inicjator akcji Bogumił Lubański – specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja ma na celu propagowanie użycia elementów odblaskowych oraz świetlnych, umożliwiających zauważenie osób znajdujących się na drodze. Używanie takich elementów umożliwia dostrzeżenie takich osób z odległości kilkuset metrów, natomiast nieoznakowanych z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów. W zdecydowany sposób wpływa to na możliwość podjęcia prawidłowej reakcji przez kierującego pojazdem i uniknięcie potrącenia osoby znajdującej się na drodze.

W żołnierskich, twardych i bardzo zdecydowanych – a mimo to nierażących – słowach o bezpieczeństwie wypowiedział się Zdzisław Kozłowski, znany propagator idei bezpieczeństwa na drogach. Przedstawił ideę prędkości bezpiecznej i jazdy defensywnej, zwracając szczególnie uwagę na zasadę ograniczonego zaufania. Kursantom przypomniane zostały także zasady poruszania się na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym – rondach.

W ramach zajęć praktycznych uczestnicy ćwiczyli jazdę na mokrej, śliskiej nawierzchni. W tym celu strażacy  przygotowali specjalny tor z piany. Kierowcy mogli przetestować różne warianty prędkości i zachowania auta, bowiem “na wejściu” umieszczony został pomiar prędkości. Odbył się także pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu ratowników ze Straż Pożarnych z komentarzem nieocenionego Zdzisława Kozłowskiego, który komentarza i nauki udzielił także przy pokazie pierwszej pomocy.

Nie zabrakło także zabaw dla dzieci, które mogły się wykazać przy puszczaniu baniek mydlanych i otrzymać zwierzątka z balonów. Odnotować także należy, że Szkoła Bezpiecznej Jazdy ma już charakter międzynarodowy, uczestniczyli w niej zagraniczni goście.

Zapraszam na obejrzenia relacji filmowych i fotograficznej:

Jazda po śliskiej nawierzchni:

Pokaz ratownictwa drogowego:

Pierwsza pomoc:

Galeria zdjęć:

« 1 z 2 »

 

Polub nas i obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.