Plany rozwoju systemu ścieżek rowerowych

Plany rozwoju systemu ścieżek rowerowych

Podzielcie się informacją

Rok 2018 będzie przełomowy pod względem rozwoju komunikacji rowerowej w Białej Podlaskiej. Miasto wraz z gminą rozpoczyna budowę systemu ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu pn. Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska. Całkowita wartość projektu to 22,2 mln zł.
W ramach projektu, oprócz budowy ścieżek rowerowych, zaplanowano zakup pięciu nowoczesnych, ekologicznych autobusów, spełniających normę EURO VI. Zastąpią one najbardziej wysłużone pojazdy komunikacji miejskiej. Ponadto czekają nas remonty i przebudowa chodników, kładek pieszo – rowerowych na Krznie, zatok i antyzatok autobusowych, wiat przystankowych oraz wybranych skrzyżowań, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji. Wszystkie prace zakończą się w IV kwartale 2020 r.
Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej: bolączką naszego miasta jest brak sieci ścieżek rowerowych. Te, które istnieją nie są ze sobą połączone, co uniemożliwia sprawne i bezpieczne poruszanie się rowerem po mieście. Ta sytuacja będzie ulegała zmianie. Już za trzy lata będziemy mieli sieć o łącznej długości ponad 40 km (obecnie jest to nieco ponad 10 km), a być może jeszcze dłuższą, jeśli uda nam się pozyskać kolejne dofinansowania. Chcemy aby właśnie rower, obok nowoczesnej, ekologicznej komunikacji autobusowej, stał się alternatywnym środkiem transportu bialczan.
Michał Romanowski, Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji Urząd Miasta Biała Podlaska: obecnie na 1000 mieszkańców Białej Podlaskiej przypada już 445 zarejestrowanych samochodów osobowych. W ciągu pięciu lat wskaźnik ten zwiększył się o 12 procent. Powoduje to coraz większe uciążliwości społeczne i ekologiczne, obniżając jakość życia wszystkich mieszkańców miasta. W związku z tym, zgodnie z przyjętą strategią, prowadzimy działania mające na celu zrównoważony rozwój transportu i komunikacji miejskiej, który w przyszłości będzie skutkował ograniczeniem przyrostu zapotrzebowania transportowego i zmniejszeniem jego negatywnego oddziaływania na środowisko. Wykorzystujemy przy tym możliwości jakie stwarzają fundusze europejskie i krajowe, które wspierają efektywną i ekologiczną formę transportu, jaką jest rower.

Mapa:

Plany rozwoju systemu ścieżek rowerowych

Źródło: UM Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.