Piotr Wetoszka mistrzem Europy w Nordic Walking 10 km

Piotr Wetoszka mistrzem Europy w Nordic Walking 10 km

Podzielcie się informacją

Piotr Wetoszka mistrzem Europy w Nordic Walking 10 km. W dniach 19-20.05.2017r. odbyły się Mistrzostwa Europy w Nordic Walking 10km w Roding, Niemcy zorganizowane przez Mühlbauer Group oraz klub City Fit Roding. Oprócz uczestników z innych państw nie mogło zabraknąć na tak ważnej imprezie reprezentantów naszego kraju w tym Piotra Wetoszki – mistrza Europy w Nordic Walking 10 km, który pomimo licznych obowiązków rodzinnych, zawodowych i sportowych zgodził się udzielić nam krótkiego wywiadu.

Może na początek wyjaśnijmy co to jest Nordic Walking?

Piotr Wetoszka: – Nordic Walking to popularny marsz z kijkami. Uprawia to ogromna część naszego społeczeństwa. Jedni traktują to jako rehabilitację inni jako rekreację a jeszcze inni jako dyscyplinę sportu. W Białej Podlaskiej mamy kilka okazji w tygodniu by skorzystać z bezpłatnych zajęć NW. We wtorki o godz. 18 w Parku Radziwiłłów odbywają się zajęcia z cyklu Akademii Zdrowia Santandera organizowane przez Bank Santander, Polską Federację Nordic Walking. W piątki o 18:45 na boisku przy SP 9 mamy zajęcia prowadzone przez instruktorkę z TKKF Krzna Biała Podlaska.

Jakie wyniósł Pan wrażenia z Roding?

– Przepiękne północno-bawarskie małe miasteczko, które ugościło nas wspaniałą imprezą nordic walking na wysokim poziomie. Duża dawka pozytywnych emocji, stresu, który napędza i dodaje sił, a także spotkania z przyjaciółmi z całej Europy, pasjonatami tej dyscypliny.

Jak się zostaje mistrzem?

– Jestem na razie tylko mistrzem w kategorii do 35 lat. Marzę o tym, aby zostawić w tyle wszystkich rywali. Żeby to osiągnąć muszę kontynuować ciężką pracę. Codzienne treningi o różnych porach, czasem także w nocy. Tysiące kilometrów pokonanych na treningach. Wiele opuszczonych imprez 🙂 Dieta, dbanie o sylwetkę, a także spore wydatki związane z żywieniem, suplementacją i wyjazdami na zawody. Mimo wszystko uważam, że warto.

Czy bułka z bananem to nadal przepis na sukces?

– Myślę, że tak. Tylko skład tego zestawu zmienia się w zależności od dyscypliny 😉

Co się czuje gdy stoi się na pierwszy miejscu podium i grają „Mazurka Dąbrowskiego”?

W ubiegłym roku słuchałem „Mazurka Dąbrowskiego” stojąc na drugim stopniu podium. Obiecałem sobie, że zrobię wszystko, żeby kiedyś zagrano go dla mnie. Łzy w oczach, miękkie nogi i dreszcze. Przepiękna chwila, chcę ją jeszcze powtórzyć 🙂

Mam nadzieję, że takich chwil będzie jeszcze wiele. Sukcesy sportowe to jak wiadomo największy wysiłek zawodnika ale też wparcie najbliższych, cenne wskazówki trenerów.

Tak. Z tego miejsca chciałbym podziękować trenerowi Wojciechowi Swatowskiemu, Mariuszowi Wojcieszukowi za wsparcie logistyczne, narzeczonej Justynie Panasiuk za wyrozumiałość, rodzicom za wsparcie finansowe. Nie mam sponsora i bez ich pomocy byłoby ciężko. Wszystkim, którzy wspierają mnie dobrym słowem i myślą.

Dziękuję za wywiad i od razu zamawiam kolejny już jako z mistrzem świata.

Korespondował: Rafał Kozak

 

Piotr Wetoszka, 30 lat, od urodzenia w Białej Podlaskiej. Pracuję w Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej. Najbliżej związany z klubem TKKF Krzna Biała Podlaska.

Dotychczasowe największe sukcesy sportowe:

Srebrne medale w kat. wiekowej z Mistrzostw Europy:

-Crossowe ME Słowacja 2015 kat. <40

-10 km ME Roding 2016 kat 30-34

1 miejsce Sztafetowe Mistrzostwa Polski kat. mężczyzn, Jastrowie 2017

2 miejsce MP w maratonie NW kat. 18-29, Osielsko 2014 i 2015

3 miejsce MP na 5km kat. 30-39, Osielsko 2016

1 miejsce Mistrzostwa Słowacji kat. <40 2014

– kilka razy na podium eliminacji Pucharu Polski

Zdjęcia ze zbiorów Piotra Wetoszki

nordic walking Biała Podlaska

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.