Patrole konne 2 LBOT na granicy

Patrole konne 2 LBOT na granicy

Podzielcie się informacją

W miniony weekend, po raz pierwszy do zabezpieczenia wschodniej granicy zostały skierowane konne patrole 2 Lubelskiej Brygady OT. Są one szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych, jakie występują na granicy z Białorusią.

Patrole konne to kolejny obszar działania w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”,  jaką od ponad miesiąca prowadzą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na terenach przygranicznych objętych stanem wyjątkowym. Dzięki wykorzystaniu koni, lubelscy terytorialsi mogą jeszcze bardziej efektywnie wspierać Straż Graniczną.

Doskonała mobilność w trudnym terenie, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkość przemieszczania, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie – to główne cechy, które zadecydowały o skierowaniu patroli konnych do wsparcia działań pograniczników w zabezpieczeniu granicy z Białorusią.

2 Lubelska Brygada OT, jako pierwsza w WOT rozwija pilotażowy program wykorzystania koni, m.in. do juczenia. Program wpisuje się w ideę wykorzystania „biologii i technologii” w służbie ochrony państwa i obywateli.Brygada czerpie z doświadczeń innych formacji tego typu, np. w Austrii czy we Włoszech. Obecnie jest doskonała okazja, aby sprawdzić możliwości działań patroli konnych w trudno dostępnym terenie, jaki występuje przy naszej wschodniej granicy. Pierwsze wnioski są bardzo obiecujące.

 

Źródło: WOT

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.