Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w WORD

Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w WORD

Podzielcie się informacją

20 października w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej odbyło się oficjalne otwarcie stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego wraz ze strefą rekreacyjną. To unikalna i jedyna inwestycja tego rodzaju w mieście i regionie.

Miasteczko odzwierciedla rzeczywisty ruch drogowy. Jest wyposażone w asfaltowe jezdnie i chodniki. Znajdziemy tutaj ponadto mini wersję przejazdu kolejowego, odpowiednie oznakowanie, oznaczenia stref zamieszkania i przejście dla pieszych. Oczywiście nie zabraknie także sygnalizacji świetlnej. Wszystko ma pomóc w łatwiejszym i bezpieczniejszym poruszaniu się po mieście świeżo upieczonym kierowcom.

Dla zwiększenia atrakcyjności w miasteczku będzie można poruszać się również nowoczesnymi hulajnogami elektrycznymi, które cieszą się coraz większą popularnością. To bardzo ważna informacja również ze względu na nowe przepisy, które zobowiązują osoby w wieku 10-18 lat, jeżdżące taką hulajnogą, do posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Nowa inwestycja będzie służyła szczególnie dzieciom i młodzieży. Nauczą się tutaj przede wszystkim zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W miasteczku będą obywały się również egzaminy na kartę rowerową.

Igor Dzikiewicz, dyrektor bialskiego WORD: koszt inwestycji sięgnął 1 mln złotych. W miasteczku będą prowadzone m.in. zajęcia w ramach akcji Bezpieczna droga do szkoły, do której zapraszamy najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dzieci otrzymują od nas pamiątkowe elementy odblaskowe, które stają się niezbędne szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Inauguracja działalności miasteczka będzie zarazem okazją do rozpoczęcia kolejnej edycji akcji, która odbywa się pod honorowym patronatem senatora RP Grzegorza Biereckiego.

Wcześniejsze inwestycje bialskiego WORD:

W 2019 roku bialski WORD zakupił dwa nowoczesne symulatory: dachowania oraz zderzeń, o łącznej wartości 100 tys. zł. Urządzenia pozwalają zwizualizować i lepiej zrozumieć, dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem każdej podróży. Jednocześnie zainaugurowano akcję „Zapinaj pasy”, która miała uświadamiać młodzież w szkołach jak i dlaczego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w samochodzie.

Dlaczego zbudowano miasteczko

Główną motywacją do budowy miasteczek ruchu drogowego jest duża liczba wypadków z udziałem dzieci. Ich częstą przyczyną jest nieodpowiednie zachowanie małoletnich, które samodzielnie poruszając się nagle wybiegają na drogę, przebiegając w niedozwolonym miejscu bądź ulegają chwilowemu roztargnieniu.

Każdego dnia w krajach Unii Europejskiej średnio trzydzieścioro dzieci (0-14 lat) odnosi ciężkie obrażenia, a co drugi dzień trójka z nich traci życie w wypadkach drogowych. W ciągu dekady 2009-2018 blisko 7 tys. dzieci zmarło w wyniku obrażeń odniesionych w wypadkach na drogach całej UE.

Impulsem do realizacji inwestycji były ponadto zmieniające się przepisy, dotyczące zachowania na przejściu dla pieszych i jazdy elektrycznymi hulajnogami oraz rozwijająca się infrastruktura ścieżek rowerowych w Białej Podlaskiej i regionie.

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.