Obóz Zagłady Bełżec
Szeroki Trakt

Obóz Zagłady Bełżec

Obóz Zagłady Bełżec – Bełżec jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona od Białej Podlaskiej o 223km.

Obóz zagłady SS-Sonderkommando Belżec utworzony w ramach „Reinhard-Aktion” Niemcy założyli pod koniec 1941 roku.
Miejsce które wybrano na obóz zagłady położone było około pół kilometra na wschód od stacji kolejowej w Bełżcu, od której odchodziła bocznica kolejowa.

Obóz został zamknięty w grudniu 1942 roku. Kilka kolejnych miesięcy trwało zacieranie śladów zbrodni, rozebrano wszystkie budynki i urządzenia, a ciała pomordowanych zostały spalone, min na terenie obozu został posadzony las dla zatarcia śladów.

Obecnie znajduje się tu Pomnik Ofiar i Muzeum.
Lecz w latach powojennych miejsce byłego hitlerowskiego obozu w Bełżcu przez długi czas nie było w żaden sposób upamiętnione, aż do lat sześćdziesiątych. I chyba ten fragment tekstu wyryty na ścianie symbolicznego Ohla powinien mówić sam za siebie.

Na takich stosach Niemcy zacierając ślady palili ciała pomordowanych.

Gdy zobaczyłem to miejsce na początku miałem mieszane uczucia, ale po zwiedzeniu muzeum, a potem idąc tym wąskim korytarzem pomnika, w którym echem odbijał się każdy krok, pomyślałem sobie jak strasznie musiał się czuć człowiek, który wiedział, że idzie na pewną śmierć, (bo z całą pewnością wśród tysięcy zamordowanych, którym Niemcy wmawiali, że idą do łaźni byli tacy, którzy zdawali sobie sprawę z tego, co ich czeka). Dla nich każdy krok w kierunku komory gazowej musiał brzmieć właśnie tak jak to echo moich kroków w tym sztucznie stworzonym i zaprojektowanym korytarzu pomnika.

(Zdjęcia i opis pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

Polub nas i obserwuj:
Andrzej Kaniewski (Aloszak)
To, co zawsze mnie pociągało to podróże i eksploracja, odkrywanie na nowo miejsc, o których większość już zapomniała. Polska jest nie tylko krajem ciekawym, ale i wręcz fascynującym, z niezliczonymi zabytkami, twierdzami, świątyniami, przyrodą, kulturą i jakże bardzo burzliwą historią. "Obce rzeczy widzieć dobrze jest, swoje - obowiązek" (Zygmunt Gloger).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.