Nie ma dzieci – są ludzie… - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci
Aktualności Edukacja

Nie ma dzieci – są ludzie…* – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Jest to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women’s World Summit Foundation). Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci obchodzony jest od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje.

Organizatorzy obchodów skupiają się na wszystkich aspektach przemocy wobec dzieci. Jak wynika bowiem z policyjnych statystyk przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce wciąż poważnym problemem. Podejmowanie przez organy rządowe oraz organizacje pozarządowe działań mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku staje się niezmiernie istotne. Dzięki różnego rodzaju akcjom i kampaniom społecznym starają się one uwrażliwić społeczeństwo na ten problem.

Rzecznik Praw Dziecka realizuje kampanię „Reaguj masz prawo”. Jej głównym celem jest uświadamianie osobom dorosłym, że nie mogą wykazywać się bierną postawą w chwili gdy są świadkami krzywdzenia dzieci. Niejednokrotnie od ich odpowiedniej reakcji może bowiem zależeć czy uda się uchronić dzieci przed tragedią. Bezpośrednim impulsem do podjęcia działań w tym obszarze były niezwykle alarmujące wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez prof. dr hab. Ewy Jarosz w 2013 roku z których wynika, że wśród Polaków nadal utrzymuje się wysoki poziom akceptacji dla przemocy wobec dzieci. Na podstawie analizy zebranych danych można stwierdzić, że ponad  60% obywateli aprobuje łagodne postaci przemocy fizycznej (klapsy). Ponadto, jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka badań TNS OBOP w 2012 roku, jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych. Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%). Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czując się “uprawnionymi” do tego. Kampania „Reaguj masz prawo” ma przekonać Polaków do zmiany swojego nastawienia i przekonań w takich sytuacjach. W ramach kampanii uruchomiono portal internetowy www.jakreagowac.pl . Osoby, które mają dylematy jak reagować w konkretnym przypadku oraz jak wychowywać dzieci bez przemocy znajdą na nim specjalnie przygotowane materiały z poradami i skryptami.

* Tytułowy cytat, Janusz Korczak

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Nie bierzemy jeńców!!!
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.