Maszty oświetleniowe na granicy

Maszty oświetleniowe na granicy

Podzielcie się informacją

Od wtorku, 12 października br. na granicy działają maszty oświetleniowe 2 Lubelskiej Brygady OT. Mają poprawić stan bezpieczeństwa na terenach objętych stanem wyjątkowym.

Na wniosek Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej żołnierze 2 LBOT rozstawili pięć masztów oświetleniowych. Zlokalizowano je w rejonach, gdzie obserwowano wzmożony ruch po stronie białoruskiej. Są to urządzenia mobilne, które można szybko przemieścić w inny obszar, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Oprócz doświetlenia, maszty mogą pełnić również funkcję źródła prądu i zasilania.

Wsparcie Straży Granicznej, to obok działań na rzecz mieszkańców lokalnych społeczności,główny obszar zaangażowania żołnierzy WOT w ramach operacji „Silne wsparcie”. Działania na rzecz pograniczników w skrócie można opisać słowami:„Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż”.

Aktywność w tym obszarze skupia się na uszczelnieniu granicy państwowej, jej monitoringu oraz lokalizacji i pomocy imigrantom, którzy znaleźli się po polskiej stronie granicy. W tym zakresie żołnierze Lubelskiej Brygady OT każdego dnia realizują kilkanaście patroli dzienno–nocnych. Są to patrole piesze oraz wodne, prowadzone na rzece Bug. W ostatnich dniach do operacji „Silne Wsparcie” włączono patrole konne 2 LBOT.

Intensywnie wykorzystuje się również bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye. Grupy Rozpoznania Obrazowego 2 LBOT, zapewniają prowadzenie obserwacji w dzień i w nocy z wykorzystaniem kamer dziennych oraz termowizyjnych. Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Pozyskane w ten sposób informacje przekazuje się do Straży Granicznej.

 

Źródło: WOT

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.