Dziedzictwo kulturowe wpływa na rozwój lokalny

Kamienne Baby w Woskrzenicach

Podzielcie się informacją

Tym razem odcinek poświęcony będzie babom, a dokładnie kamiennym babom z Woskrzenic.

Woskrzenice Duże jest to wieś w województwie lubelskim oddalona o 14 km od Białej Podlaskiej.
W Woskrzenicach na skrzyżowaniu dróg do Woskrzenic Małych i Husinki stoją dwie Kamienne Baby które datowane są na IX-X wiek. Historycy do dziś sprzeczają się, co do ich pochodzenia i przeznaczenia. Wyglądem swym przypominają tzw: Krzyże Pokutne występujące na Śląsku, stawiane za popełnione morderstwo. Jednak część historyków uważa, że taki styl nawiązujący do ludzkich postaci, przywędrował poprzez Kaukaz i Ukrainę z Azji Środkowej. Baby pochodzące z Azji to kamienie o obłym kształcie, z wyrytymi sylwetkami ludzkimi. Jeżeli przyjrzymy się Kamiennej Babie z Woskrzenic to dostrzeżemy części ciała ludzkiej postaci np.: na tym zdjęciu wyraźnie widoczne jest ucho, czoło, a lewe ramię krzyża sprawia wrażenie barku i ręki.
„Kamienna Baba” z Woskrzenic ( Kamienny Krzyż ), jest ponoć najwyższą na całym Podlasiu, wcześniej oba stały na polach a w obecnym miejscu znajdują się od 1984 r. Sąsiedni głaz z wyrytym rysunkiem krzyża, jest również tajemniczy, ponieważ nikt nie zna jego prawdziwego przeznaczenia, niektórzy przypuszczają, że może być to kamień nagrobny. Ciekawostką jest, że znak trójkąta równobocznego, skierowanego do góry jest
starożytnym symbolem ognia, istniejącym niemal we wszystkich kulturach.

Krzyż był świętym znakiem solarnym za nim przejęło go chrześcijaństwo, a jego znaczenie było różne np.: narzędzie męki i strachu, siła i mądrość, potęga, słońce, życie i nieśmiertelność, siła stwórcza, wieczne szczęście. To tylko zaledwie kilka przykładów symboliki krzyża.
W dawnej symbolice chrześcijańskiej krzyż wywyższony wsparty na kuli lub kole, symbolizował władzę Chrystusa na ziemi.
W przypadku tego krzyża możemy dopatrywać się podobieństwa do Krzyża Rycerzy Chrystusa, czyli templariuszy lub Krzyża Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, inaczej (Krzyżaków). Co by nie było takie dziwne gdyż wiadome jest, że Krzyżacy rościli sobie prawa do tych terenów i zapuszczali się na nie. Przykładem jest Leśna Podlaska, która dawniej nosiła nazwę Okopy Krzyżackie.

Przez wieki na temat Kamiennych Bab narosło wiele legend, ale czy kiedyś poznamy prawdziwe ich przeznaczenie?

(Zdjęcia i opis pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.