Dworek w Romanowie

Dworek w Romanowie

Podzielcie się informacją

Dworek w Romanowie. Romanów jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 50km od Białej Podlaskiej.

Postanowiłem odwiedzić Romanów, gdyż to tu wychowywał się Józef Ignacy Kraszewski i stąd właśnie jego dziadkowie posłali go na nauki do Akademii Bialskiej. Dwór w Romanowie został wybudowany w latach 1806-1811 otacza go XVIII-wieczny park.
Po II wojnie światowej odrestaurowano go w latach 1959-62 i obecnie mieści się w nim Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Na teren dworu wchodzimy przez betonowy mostek przerzucony nad fosą okalającą go.
Zaraz przy końcu mostku znajduje się neogotycka brama z połowy XIX w, z półkolistą basztą.
Po minięciu bramy widzimy okrągły dziedziniec otoczony wysokimi drzewami. Pierwotnie Dworek był parterowy, zaś piętro w środkowej części, wraz z portykiem z czterema kolumnami dobudował Kajetan Kraszewski najmłodszy brat pisarza po pożarze, który zniszczył dach dworku. Pierwotnie Dworek był parterowy, zaś piętro w środkowej części, wraz z portykiem z czterema kolumnami dobudował Kajetan Kraszewski najmłodszy brat pisarza po pożarze, który zniszczył dach dworku. I chociaż obecna aleja to w większości młode nasadzenia, które uzupełniają braki wśród wielkich wiekowych świerków, o których pisał Kraszewski, to jednak miejsce to posiada niewątpliwy urok. Przy alejce znajduje się ławeczka, na której przesiadywał pisarz.

(opis oraz zdjęcia pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.