Co kryje cmentarz tatarski w Studziance

Co kryje cmentarz tatarski w Studziance

Podzielcie się informacją

Na tytułowe pytanie w piątkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odpowiadał Łukasz Węda*.

Cmentarz tatarski (mizar) w Studziance prawdopodobnie założono w II poł. XVII w. wraz z przybyciem i osiedleniem się na tych terenach Tatarów. Z naturalną koleją rzeczy cmentarz z biegiem lat się powiększał i stał się miejscem pochówku m.in. gen. Józefa Bielaka a także wielu innych znamienitych rodów. Od czasów I wojny światowej rozpoczęła się powolna dewastacja cmentarza. Ostatniego pochówku dokonano w 1938 r. Dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Miejscowości Studzianka przywracana jest pamięć o tym miejscu. Cmentarz jest porządkowany, trwają prace konserwatorskie. W planach jest wyznaczenie alejek i wytyczenie ścieżek edukacyjnych.

Podczas spotkania na przybyłych czekała także kulinarna niespodzianka, można było posmakować pierogu zrobionego według tatarskiej receptury.

Rzecz się dzieje w gminie Łomazy, której mnogość kulturalna aż powala, wspomniana Studzianka, Koszoły, Łomazy. Dzięki pasjonatom przywracana jest pamięć o żyjących tu niegdyś ludziach. Może przydałaby się większa współpraca, większe wsparcie ze strony nie tylko władz samorządowych ale może i rządowych, aż się prosi o powstanie czegoś na wzór Centrum Kultur które mogłoby skupiać cały dorobek kulturalny regionu: kultura żydowska, tatarska, wszelkie odmiany chrześcijaństwa.

*Łukasz Węda – historyk-regionalista ze Studzianki. Absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach i Podyplomowego Studium Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturalnego na Uniwersytecie w Białymstoku. Pracownik samorządowy zajmujący się kulturą, sportem i dokumentami. Pasjonuje go epoka napoleońska, genealogia, a także tematyka tatarska. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, jak również założycielem i reżyserem kabaretu „Zielawa”. Współpracuje z mediami, organizacjami pozarządowymi, gminami muzułmańskimi, działaczami tatarskimi. Jest autorem artykułów publicystycznych i naukowych dotyczących dziedzictwa narodowego, uczestnikiem i prelegentem wielu konferencji, seminariów, szkoleń  i paneli dyskusyjnych z zakresu promocji historii i tradycji regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.