Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70 - tych

Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70 – tych

Podzielcie się informacją

Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70 – tych.

Odnalazłem kilkanaście starych błon filmowych, przechowywanych w nieodpowiedni sposób w wilgotnej piwnicy przez około 30 lat. Były one w większości w fatalnym stanie, ale moja ciekawość jak zwykle nie pozwoliła na to abym obojętnie przeszedł obok tego znaleziska. Postanowiłem sprawdzić, co kryje się na tych starych porwanych i porysowanych kliszach fotograficznych. Nie posiadając ciemni fotograficznej ani odpowiedniego sprzętu, byłem zmuszony do zbudowania specjalnej przystawki do aparatu fotograficznego, która umożliwiła mi w późniejszym czasie obróbkę komputerową negatywów. Już podczas obrabiania pierwszego filmu zorientowałem się, że odnalazłem prawdziwą perełkę z przed ponad 30 lat, pośród wielu zdjęć przeróżnych postaci, była to również w pewnym sensie kronika Białej Podlaskiej przedstawiona w obrazach. Pierwsza klisza, z której udało mi się po długiej i żmudnej pracy uzyskać kilkanaście zdjęć była jakby kroniką nowo powstających osiedli, na drugim filmie została zarejestrowana powódź, która nawiedziła nasze miasto w tamtych latach. Jak wspomniałem odnalezione klisze były w bardzo złym stanie, a więc i zdjęcia, które udało mi się z nich wykonać również są fatalnej jakości, być może przy użyciu odpowiedniego sprzętu, którego nie posiadam ich jakość udałoby się poprawić, ale przecież nie o jakość tu chodzi. A o pokazanie czasów, w których nikt nie słyszał o komputerach czy aparatach cyfrowych a najlepszym osiągalnym aparatem fotograficznym była „Smiena” produkcji radzieckiej.

Przeglądając te stare zdjęcia kilkakrotnie zdarzyło mi się, że miałem problemy z rozpoznaniem sfotografowanych obiektów. Wówczas pomyślałem, że warto by pokazać młodszemu pokoleniu jak wówczas wyglądało nasze miasto w latach socjalizmu ponad trzydzieści lat temu. Gdzie szara codzienność mieszkańców naszego miasta, była równie szara jak ulice naszego miasta, czasy gdzie place zabaw dla dzieci, to tereny nieuprzątniętych placów budów, które zamieniały się w błotniste bajora podczas opadów.

Chociaż pod zdjęciami zamieszczam podpisy, mieszkańcom Białej Podlaskiej proponuje, aby nie czytając ich sami spróbowali odgadnąć, w którym miejscu zdjęcie zostało wykonane.
Oczywiście na zdjęciach jest to Zespół Szkół Zawodowych Nr.1 w Białej Podlaskiej przy ul. Piłsudskiego dawniej ulica nosiła nazwę Świerczewskiego.

Długo się zastanawiałem czy wstawiać współczesne zdjęcia pod tymi starymi, ale w końcu doszedłem do wniosku, że przecież są tacy, którzy przeglądają tego bloga a nigdy nie byli w Białej Podlaskiej i nie wiedzą, co się w tym mieście zmieniło.

 

 

 

 

Dbaniem o uprzątnięcie terenu po zakończonej budowie, często musieli się zajmować sami mieszkańcy podczas tzw. „czynów partyjnych”.

Przeniesiemy się teraz na inny most znajdujący się przy ulicy Żelaznej (obecnie ulica nosi nazwę Aleja Jana Pawła II-go).

 

(zdjęcia przedstawiające „stan obecny” pochodzą z 2012 r. – przyp. redakcji)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.