Biała ankietowa
A teraz coś z zupełnie innej beczki Z Białej Podlaskiej

Biała ankietowa

Pamiętacie jak obecna “władza” obiecywała konsultacje społeczne i  w ogóle demokrację pełną gębą? Pamiętacie, bo przy każdej możliwej okazji o tym przypominam. Nie inaczej będzie i tym razem. “Miasto” postanowiło się zrealizować w tej kwestii. “Konsultacje społeczne” przybrały formę ankiet, papierowych jak i w Internetach.

Zielono mi.

Przeglądając losy naszego miasta natknąłem się na wyniki ankiety „Biała Podlaska – miasto zielonych przemian”. O co chodzi? Jakiej ankiety? Staram się raczej śledzić to co się dzieje w mieście a jednak to gdzieś mi umknęło. Bez nadziei na odpowiedź wysłałem do bialskiego ratusza kilka pytań:

1. W jakim celu została przeprowadzona ankieta?

2. Jakimi kanałami i w jakich periodykach i kiedy ukazały się informacje o przeprowadzanej ankiecie?

3. W jakim okresie możliwe było wypełnienie ankiety?

4. Ile osób wzięło udział i ile ankiet zostało wypełnionych?

5. Czy istniało jakieś zabezpieczenie przed wielokrotnym wypełnianiem ankiety przez tą samą osobę?

6. Czy wyniki ankiety są w jakiś sposób miarodajne?

I tu kolejne zdziwienie: dostałem odpowiedź, jakąś.

Jak wynika z odpowiedzi rzecznik bialskiego ratusza Gabrieli Kuc-Stefaniuk, cel ankiety to nie jakieś tam w kij dmuchał, tylko poważna sprawa analityczna: “…celem przeprowadzenia ankiety było zebranie opinii mieszkańców na temat problemów i potencjałów rozwojowych miasta. Jej wyniki […] zostały wykorzystane przy opracowaniu projektu pt. „Biała Podlaska – miasto zielonych przemian. Budowa i wdrożenie zintegrowanego modelu polityki miejskiej odpowiadającej na współczesne wyzwania środowiskowe” w ramach  Programu Rozwój lokalny, finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021.”

Pomimo tak doniosłego celu i pompowania kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie w tzw. “promocję miasta”, ankieta nie ukazała się w żadnym z finansowanych przez Urząd Miasta periodyków. Z przesłanej odpowiedzi możemy się dowiedzieć, że “Informacje o ankiecie ukazały się na portalu miejskim oraz na profilu Miasta na portalu Facebook.”, jedynie.

Wobec takiego obrotu sprawy nie można było liczyć na dużą frekwencję, a może też taki był cel – spekuluję. Wypełnionych zostało 296 ankiet. Przy czym nie jest to równoznaczne z tym, że tyle osób wypełniło ankietę. Organizatorzy nie zadbali o zabezpieczenia przed wielokrotnym wypełnianiem ankiet. Podyktowane – jak oświadcza rzecznik – to było nie utrudnianiem wypełniania ankiet. Ciekawe.

Na pytanie o miarodajność już chyba z oczywistych względów, nie dostałem odpowiedzi.

Ankietę/ankiety można było wypełniać od 01 do 10 lipca b.r. Gdyby ktoś zechciał zapoznać się z wynikami ankiety to >>> „Biała Podlaska – miasto zielonych przemian”.

 

Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz?

O zdanie mieszkańców postanowiło też zapytać Bialskie Centrum Kultury (BCK). Indagowanie dotyczyło “Kina letniego”, a konkretnie pytano jakie filmy mają być wyświetlone. Do wyboru było 17 propozycji filmowych w 4 kategoriach.

Lud zagłosował. Z wygranych filmów, trzy nie będą wyświetlone na ich miejsce wskoczyły “…inne tytuły z listy rezerwowej wybrane przez pracowników BCK” – jak w odpowiedzi napisał dyrektor BCK Zbigniew Kapela.

Dlaczego nie z kolejnych miejsc?

Może to i zwykłe czepialstwo, ale w takim razie po co to całe zamieszanie z głosowaniem? Bicie piany. Przypomina to działania związane z Budżetem Obywatelskim. Tu coś poróbcie, zamarkujmy, że coś zależy od ludzi, niech sobie napiszą projekty a my zrobimy to co i tak zechcemy, vide boisko przy Szkole Podstawowej nr 3.

Może to i zwykłe czepialstwo ale jak wytłumaczyć dziecku, że filmy na które zagłosowali nie zostaną wyświetlone bo ktoś się zabawił w głosowanie, wręcz zakpił. Punkt w sprawozdaniu można wypełnić ale niesmak pozostał.

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.