Archeolodzy i poszukiwacze działają w Parku Radziwiłłowskim

Archeolodzy i poszukiwacze działają w Parku Radziwiłłowskim

Idźcie i siejcie ;)

Trwają prace rekonstrukcyjne w Parku Radziwiłłowskim. Pomimo zimy trwa odbudowa wałów południowych. Prace ziemne wykorzystywane są przez archeologów do wzbogacenia zbiorów muzealnych i naszej wiedzy o regionie.

Trwa rekonstrukcja fortyfikacji w Parku Radziwiłłowskim. Prace ziemne związane z odbudową wałów i fosy są wykorzystywane przez archeologów do poszukiwań. W poszukiwaniach uczestniczą archeolodzy i pasjonaci z koła eksploracyjnego “Fibula” działającego przy bialskim muzeum.

Jak do tej pory obyło się bez spektakularnych znalezisk archeologicznych ale badacze nie poddają się. Trudny teren i niekorzystne warunki atmosferyczne nie ułatwiają pracy. Mimo to znajdowane są pojedyncze monety z czasów świetności zamku: szeląg Jana Kazimierza, grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz monety carskiej Rosji a także srebrny pierścień, ceramika użytkowa i pozostałości kafli pieca z herbem Radziwiłłów z nieistniejącego zamku.  Ponadto znaleziona została żelazna kula armatnia i zdobiona prochownica (pojemnik na proch dawnego karabinu).

Naukowcy nie tracą nadziei i liczą na znalezienie – w końcu – większych „skarbów” związanych z działającą w Białej Podlaskiej wytwórnią fajansu a której wyrobów jak do tej pory nie znaleziono. Warto pamiętać, że na tym terenie działał teatr, wybudowany przez Hieronima Floriana Radziwiłła, co też może zwiastować ciekawe znaleziska.

Interesująco zapowiadają się odkopane drewniane konstrukcje i inne drewniane elementy, które dzięki badaniom dendrologicznym opowiedzą nam trochę więcej o historii swojej i miasta.

Same wały nabiorą również nowego wyglądu. Jak zapowiada Mieczysław Bienia – reprezentujący firmę IZIS, która nadzoruje prace archeologiczne – zostaną one odbudowane w stylu staro-holenderskim. I uwaga: fosa ma być wypełniona wodą.

Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2021.

Rafał Kozak, Marek Zubik

 

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia kultura Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.