Aby ludzie widzieli czyli remonty po bialsku

Aby ludzie widzieli czyli remonty po bialsku

Podzielcie się informacją

Podwyżki czynszów w zasobach mieszkaniowych bialskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej (ZGL) stały się okazją do spotkań z mieszkańcami tych zasobów. Przy okazji, oprócz samych podwyżek, wychodzą inne sprawy. Dzisiaj będzie o kryteriach doboru budynków do remontów, oczywiście domniemanych bo udowodnić tu się nic nie da.

Konferencja.

Z  „okazji” podwyżek czynszów w ZGL mieszkańcy zwrócili się po pomoc do posła Dariusza Stefaniuka, który z tego powodu zorganizował konferencję prasową na jednym z podwórek przy ul. Moniuszki.

Podczas konferencji jedna z mieszkanek poprosiła aby zainteresować się sąsiednim podwórkiem i kamienicami znajdującymi się na nimi. Się zainteresowałem.

Rewitalizacja.

W latach 2013-14 ZGL realizował projekt Rewitalizacja terenu części śródmieścia Białej Podlaskiej w obszarze ulicy Moniuszki 25-31A, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, działanie 3.2. Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich.

Zakres inwestycji obejmował działania związane z:
– modernizacją części wspólnych 3 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych pod adresem Moniuszki 25, Moniuszki 27 i Moniuszki 29. Modernizacja obejmuje: elementy konstrukcji budynków, tj.: dach, elewacje zewnętrzne, stolarkę okienną i drzwiową, klatki schodowe, korytarze, wejścia, elementy konstrukcji zewnętrznej oraz infrastrukturę techniczną budynków mieszkalnych.
– budową i przebudową sieci infrastruktury technicznej (przebudowa przyłączy wodociągowych i przyłączy kanalizacji sanitarnej oraz wykonanie oświetlenia zewnętrznego),
– budową i przebudową elementów układu komunikacyjnego (drogi wewnętrzne, place zabaw),
– budową elementów małej architektury oraz terenów zielonych.
– budową infrastruktury teleinformatycznej – hotspot oraz monitoring.

Pięknie prawda. Na podwórku stoi ładna i jeszcze czytelna tablica.

Moniuszki 31 A.

Nie powiem, rewitalizacja chyba się udała. Kamienice wyglądają ładnie i kolorowo.

Nawet sam ZGL na swojej stronie internetowej chwali się wspomnianymi remontami:Aby ludzie widzieli czyli remonty po bialsku

Ale w czym problem?

W głębi podwórka znajduje się kamienica o adresie Moniuszki 31A, która pomimo, że znajduje się nawet w tytule projektu to nie znalazła się w zakresie prowadzonych prac remontowych.

Trudno się dziwić rozgoryczeniu mieszkańców tej kamienicy, którzy codziennie oglądają wyremontowane kamienice obok a oni mają pecha bo ich kamienica nie znajduje się przy ciągu komunikacyjnym. Bo tylko tym można umotywować wyremontowanie jednych a pozostawienie innej w opłakanym stanie.

Aktualne zdjęcia kamienicy przy Moniuszki 31A:

Happy endu raczej nie będzie. Mieszkańcy oczywiście monitują o remont. Jednak kolejne pisma z ZGL-u nie pozostawiają złudzeń. O ile jeszcze w 2019 r. mogli się łudzić o tyle w 2021 r. zostali ich pozbawieni:

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia inwestycje Biała Podlaska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.