Znalezione nie kradzione
Aktualności Edukacja

Znalezione nie kradzione – ale tylko do 50 zł

Znacie powiedzenie “znalezione nie kradzione”? nic bardziej mylnego, do tej pory znalazcy nawet jednogroszówki groziły konsekwencje za jej nie oddanie, ale idą zmiany w tym zakresie. Znalazca kwoty do 50 zł nie będzie już musiał przekazać jej staroście – zakłada komisyjny projekt nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych.Posłowie sejmowej komisji do spraw petycji przygotowali projekt nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych. Zakłada on, że osoba która znajdzie niewielką kwotę pieniędzy (do 50 zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej) i która nie jest w stanie ustalić jej właściciela, nie była zobowiązana do niezwłocznego przekazania tych pieniędzy staroście.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kto znajdzie nawet bardzo niewielką sumę pieniędzy i nie zna jej właściciela, ani nie jest w stanie go ustalić jest zobowiązana niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście.

Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnego wyjątku – a więc norma prawna nakłada taki obowiązek nawet na znalazcę monety jednogroszowej.

Zdaniem autorów projektu, obowiązek ten jest kłopotliwy, nadmiernie uciążliwy oraz wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów (np. dojazd do siedziby starosty, poświęcony czas).

 

Źródło: www.kurier.pap.pl

 

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.