Wystawa NASZE WIELKIE HISTORIE w Warszawie
Kultura Terespol

Wystawa NASZE WIELKIE HISTORIE w Warszawie

Wystawa NASZE WIELKIE HISTORIE w Warszawie. MOK Terespol znalazł się w gronie kilkunastu domów kultury z całej Polski.

Sześć dziewcząt z ZSP nr1 w Terespolu w wieku ok 14-15 lat zbiera lokalne historie z Terespola i okolic związane z okresem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Są to: Zofia Tarasiuk, Iga Martyniuk, Magdalena Gójska, Julia Iwaniuk, Aleksandra Leszek, Marta Michalak.
Projekt koordynują: Łukasz Pogorzelski (MOK TERESPOL) i Kamila Korneluk (ZSP nr1 w Terespolu).

Młode poszukiwaczki lokalnych historii zostały na przełomie października i listopada przeszkolone w zakresie wiedzy historycznej, odnajdywania historii i archiwizacji danych przez Mirosława Barczyńskiego – starszego kustosza Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Wywiady dotychczas zostały przeprowadzone m.in. z panią Stanisławą Artemiuk oraz członkami Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola (Przemysław Wróblewski, Andrzej Lipowiecki, Jerzy Czerniak, Kazimierz Michalak). Obecnie trwają jeszcze rozmowy z innymi osobami. Wszystkie powstałe historie zostaną opublikowane na specjalnie powstałym portalu – http://naszewielkiehistorie.pl/

Pierwsza historia dotyczy dziadka i ojca Stanisławy Artemiuk, emerytowanej nauczycielki z Terespola. Na jej podstawie przygotowano planszę, która wespół z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyć objazdową wystawę. Wernisaż tej wystawy ,,Nasze Wielkie Historie” odbędzie się 28 listopada (wtorek) w Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 w Warszawie, w godzinach 9:30-12:30.
W wernisażu wezmą udział wszystkie dziewczyny zaangażowane w projekt. W programie wernisażu będzie także m.in. zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.
Wystawa, mająca charakter objazdowy, trafi do Terespola w okolicach wiosny.

Polub nas i obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.