Wyłącznik tachografu sterowany magnesem przykładanym do tapicerki

Wyłącznik tachografu sterowany magnesem przykładanym do tapicerki

Podzielcie się informacją

Macedoński kierowca wykazał się nie lada pomysłowością. W jego pojeździe zamontowano wyłącznik sterowany magnesem przykładanym do wewnętrznej części tapicerki drzwi. Teraz będzie go to kosztowało 10.000 złotych kary pieniężnej a to i tak nie jedyne koszty, które będzie musiał pokryć.

W czwartek (6 sierpnia br.) na drodze krajowej nr 19 w okolicach Kocka, inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego
w Lublinie zatrzymali przewożący mięso z Polski do Serbii, zarejestrowany
w Macedonii ciągnik siodłowy z naczepą.

Już wstępna kontrola tachografu – czyli urządzenia dokumentującego czas pracy kierowców – wykazała, że tachograf nie działa prawidłowo. Pojazd skierowano do najbliższego serwisu tachografów gdzie dokonano szczegółowej kontroli: tachografu, nadajnika impulsów oraz okablowania. Przypuszczenia inspektorów potwierdziły się. Okazało się, że instalacja tachografu została zmodyfikowana i wyposażona w dodatkowe sterowanie blokujące działanie tachografu. W czasie, gdy kierowca prowadził pojazd jego tachograf, mógł zapisywać, że kierowca odpoczywa. Dla kontrolujących nie jest to nic nowego, ale zaskoczył ich sposób blokowania tachografu. Aby urządzenie rejestrowało odpoczynek podczas jazdy wystarczyło przyłożyć magnes… ale nie do nadajnika impulsów, tylko do elementu tapicerskiego na drzwiach. Wyłącznik zdemontowano i przywrócono tachograf do stanu fabrycznego. Kierowca będzie kontynuował podróż m.in. po uiszczeniu kaucji na poczet grożącej kary pieniężnej tj. 10.000 złotych i dodatkowo pokrycia kosztów pracy serwisu.

Ujawnianie nieuczciwych praktyk w branży transportowej to jeden z priorytetów Inspekcji Transportu Drogowego. Podstawowym celem tych działań jest wzrost bezpieczeństwa na drogach, ale równie istotna jest także ochrona innych przewoźników przed nieuczciwą konkurencją.

ITD

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.