Wiózł 21 ton łatwopalnej farby bez odpowiednich zabezpieczeń

Wiózł 21 ton łatwopalnej farby bez odpowiednich zabezpieczeń

Podzielcie się informacją

Niezabezpieczony, do tego łatwopalny, ładunek 21 ton farby ujawnili podczas kontroli w m. Woroniec (dk 2) inspektorzy transportu drogowego z WITD w Lublinie. Dodatkowo pojazd był niewłaściwie oznakowany, brakowało też wymaganych gaśnic. Dopiero po usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości kierowca będzie mógł kontynuować dalszą podróż.

We wtorek 9 lutego br. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie skontrolowali, należący do polskiego przewoźnika, ciągnik siodłowy z naczepą przewożący do Rosji ładunek 21 ton łatwopalnej farby zapakowanej w bębny stalowe (1A2). Kontrola ładowni wykonana przez inspektorów wykazała, że ładunek nie został zabezpieczony przed ewentualnym przemieszczeniem się. Tym samym groziło to niekontrolowanym przemieszczeniem ładunku podczas wykonywania manewrów na drodze, a nawet spadnięciem z ładowni i przygnieceniem innych pojazdów bądź pieszych. Zamocowanie ładunku to jeden z podstawowych obowiązków kierowcy szczególnie, gdy przewożony jest towar niebezpieczny. Spadnięcie ładunku, samo w sobie jest już niebezpieczne, a rozszczelnienie się opakowania z towarem łatwopalnym i skutki ewentualnego pożaru są właściwie nawet trudne do przewidzenia.

Dalsze oględziny pojazdu wykazały, że obowiązkowa tablica barwy pomarańczowej, ostrzegająca innych kierowców, że pojazd przewozi towary niebezpieczne, nie została zamocowana w sposób właściwy, tzn. nie gwarantowała pozostania jej w miejscu mocowania po 15 minutach przebywania w ogniu, bo tablicę przymocowano za pomocą plastikowych opasek zaciskowych. Wymóg solidnego zamocowania tablicy wynika wprost z przepisów i ma na celu ostrzeganie m.in. strażaków, gdy przybędą na miejsce pożaru pojazdu. Dodatkowo, tablica nie posiadała wymaganych właściwości odblaskowych i była nadmiernie zniszczona i zużyta. Stwierdzono także, że obie wymagane przy takim transporcie 6 kg gaśnice nie posiadały ważnej kontroli okresowej.

Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w wysokości 1.700 zł, a na kierowcę nałożono grzywnę w kwocie 1.000 zł. Zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: ITD
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.