Walka z ASF - funkcjonariusze KAS zatrzymali tony produktów pochodzenia zwierzęcego

Walka z ASF – funkcjonariusze KAS zatrzymali tony produktów pochodzenia zwierzęcego

Idźcie i siejcie ;)

Prawie 53 tony żywności, która nie mogła być wwieziona do Unii Europejskiej, zatrzymali w 2019 r. na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.

W związku z zagrożeniami epizodycznymi i ryzykiem wprowadzenia chorób na teren Unii Europejskiej, w tym np. wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF, funkcjonariusze celno-skarbowi stale prowadzą intensywne działania kontrolne. Na bieżąco przypominają też podróżnym o zakazie wwozu do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego [1]. Podróżni, którzy posiadają tego typu produkty spożywcze,mają obowiązek wyrzucenia ich do specjalnych pojemników znajdujących się na przejściach. Żywność ta jest następnie utylizowana.

I chociaż wielu podróżnych stosuje się do obowiązujących przepisów, to wielu nadal – mimo realnego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF -beztrosko podchodzi do regulacji zakazujących przywozu wyrobów mięsnych i mlecznych. Tymczasem zgodnie z analizami ryzyka istnieje prawdopodobieństwo przeniesienia choroby nie tylko poprzez migrację dzików, ale także poprzez ruch osobowy i tranzytowy między państwami – zwiększający ryzyko nielegalnego przewiezienia produktów żywnościowych skażonych wirusem.

Tylko w 2019 r. na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze celno-skarbowi zarekwirowali, a następnie zutylizowali blisko 53 tony żywności, a podróżnym łamiącym zakaz wwozu do UE tego typu produktów wystawili prawie 1,8 tys. mandatów karnych na łączną kwotę pół miliona zł. W kilkunastu przypadkach wszczęto postępowania karne skarbowe a sprawy trafiły do sądu.

Na przejściach drogowych najwięcej przekąsek, kanapek, deserów pochodzenia zwierzęcego zatrzymano w ubiegłym roku w Dorohusku (17,7 t), Dołhobyczowie (10 t) oraz w Terespolu (9,3 t). Duże ilości żywności pochodzenia zwierzęcego wwożą do Polski także pasażerowie międzynarodowych pociągów, np. na kolejowym przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze ujawnili ponad1,6 ton takich produktów.

[1]Zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego obowiązuje już od 2009 r. Stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób, m.in. ASF – groźnej, wysoce zakaźnej wirusowej choroby świń domowych oraz dzików.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.