W Terespolu pobiegli „Tropem Wilczym”

W Terespolu pobiegli „Tropem Wilczym”

Podzielcie się informacją

Fundacja Wolność i Demokracja stworzyła największy w Polsce projekt edukacyjno – biegowy, którego celem jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. W dniu 15 sierpnia 2021r. w Polsce i na świecie bieg odbył się w 329 miejscowościach, a w 650 biegach wzięło udział 66 000 biegaczy. Największy Bieg Pamięci w Polsce odbywa się od 2017 r. również w Terespolu. Trasa prowadzi ulicami naszego miasta na dystansie 1963 m. Długość trasy Biegu Honorowego, to dystans symboliczny, upamiętniający rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, pseudonim „Lalek”.

Tegoroczne zawody w Terespolu otworzył burmistrz miasta Jacek Danieluk, a ksiądz Łukasz Borowski zainicjował modlitwę w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas IX edycji, w Terespolu zawodnicy pobiegli w koszulkach upamiętniających Danutę Siedziakównę „Inkę”. Była ona sanitariuszką i łączniczką „Żołnierzy Wyklętych”. Zamordowana za działania zbrojne podziemia antykomunistycznego w Polsce w dniu 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku. Na starcie stanęło  około 120 biegaczy, wśród nich spora liczba uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Pomimo, że rozpiętość wiekowa wśród uczestników była bardzo duża, to wszyscy dotarli do mety w znakomitej kondycji. W nagrodę otrzymali przepiękne pamiątkowe medale.  Jako pierwszy na metę przybiegł Tadeusz Szymanek, a  wśród kobiet Oliwia Tymon.
Sponsorem pakietów startowych był Urząd Miasta Terespol. Trasę zabezpieczała Policja. Organizatorem wydarzenia był UKS „Młodzi” i Klub Olimpijczyka działające przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu.

Bialski Portal Informacyjny – informacje i wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.