W Gminie Łomazy powołano Młodzieżową Radę III kadencji

W Gminie Łomazy powołano Młodzieżową Radę III kadencji

Podzielcie się informacją

Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy (MRG) odbyły się  10 grudnia 2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach. MRG jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie Gminy Łomazy uczącej się w szkołach podstawowych klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych, dlatego dokonano podziału na  okręgi wyborcze i liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu.

Uczniowie szkół podstawowych, Okręg Nr 1, wybierali 7 radnych z 19 kandydatów, zaś uczniowie szkół ponadpodstawowych, Okręg Nr 2, – 8. Komisja wyborcza powołana zarządzeniem Wójta Gminy Łomazy składała się z 5 członków. Głosowanie było przeprowadzone tylko w Okręgu Nr 1. W okręgu Nr 2 kandydaci zostali radnymi na podstawie protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej, ponieważ nie zgłoszono wymaganej liczby, przy najmniej 8, kandydatów na radnych. W głosowaniu wzięło udział 130 osób. Nad przebiegiem wyborów do MRG czuwała pani Sekretarz Gminy Marianna Łojewska.

MRG III kadencji liczy 10 Radnych.

Radnymi zostali:

  • Rafał Abramek – Łomazy
  • Tomasz Bańkowski – Łomazy
  • Dominika Chotkowska – Łomazy
  • Katarzyna Derlukiewicz – Łomazy
  • Julia Filipiuk – Łomazy
  • Julia Korszeń – Dubów
  • Karolina Trochonowicz – Łomazy
  • Hubert Hołonowicz – Łomazy
  • Weronika Mirońska – Łomazy
  • Patrycja Wakulska – Łomazy

Podstawą działalności Rady jest, zgodnie ze statutem, praca społeczna Radnych. Za pełnienie swojej funkcji Radni nie mogą pobierać wynagrodzenia lub diet. Rada jest wolna od powiązań z partią polityczną lub ugrupowaniem politycznym. Kadencja Rady trwa 2 lata, licząc od daty wyborów.

Na posiedzeniu inauguracyjnej sesji MRG, która odbyła się 17 grudnia 2021 r. Radni odebrali z rąk Przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej, Jakuba Tykałowicza, zaświadczenia uzyskania mandatu do MRG, złożyli ślubowanie, wybrali Prezydium Rady oraz Komisję Rewizyjną. Prezydium składa się z Przewodniczącego Rady, dwóch Wiceprzewodniczących, Sekretarza i Skarbnika.

Przewodniczącą Rady została Katarzyna Derlukiewicz
Wiceprzewodniczący: Hubert Hołonowicz, Weronika Mirońska
Sekretarz – Julia Korszeń
Skarbnik – Tomasz Bańkowski

 

Komisja Rewizyjna składa się z 3 Radnych:
Dominika Chotkowska – Przewodnicząca
Rafał Abramek – Członek
Patrycja Wakulska – Członek.

 

Wójt Gminy Jerzy Czyżewski na czas kadencji Rady powołał Opiekuna Rady, którego zadaniem jest zapewnienie warunków umożliwiających swobodny przepływ informacji pomiędzy Radą a organami samorządowymi Gminy Łomazy i Urzędem Gminy Łomazy. Został nim Przewodniczący Rady Gminy Łomazy Andrzej Wiński.

Wójt Gminy pogratulował nowo wybranym radnym. Podkreślił, że młodzież w ten sposób w gminie Łomazy może mieć również swój wkład w podejmowaniu decyzji dotyczących młodych ludzi. Rada ma charakter konsultacyjny, wspiera i upowszechnia ideę samorządności, będzie mogła czynnie uczestniczyć w życiu Gminy oraz reprezentować interesy młodzieży.

 

Źródło: UG Łomazy

Bialski Portal Informacyjny – informacje wydarzenia Łomazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.