policja biała podlaska

W autokarze brakowało 50 tys. km przebiegu

Idźcie i siejcie ;)

Wczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli autokaru ujawnili rozbieżność w stanie drogomierza kontrolowanego autokaru. Różnica wskazania wyniosła ponad 50 tys. km. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br., podczas każdej kontroli drogowej policjanci spisują stan licznika, zaś odczytane wskazania automatycznie trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ingerencja w drogomierz, jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 5 lat więzienia.

Wczoraj przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej policjanci Wydziały Ruchu Drogowego przeprowadzili zleconą kontrolę autokaru. Kierującym autobusem był 45-letni mieszkaniec gm. Biała Podlaska. Mundurowi działając w ramach nowych uprawnień, w trakcie kontroli sprawdzili także stan licznika pojazdu. Okazało się wtedy, że liczba kilometrów odbiegała od zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz mercedesa wskazywał ponad 150 tys. km, natomiast we wrześniu 2019 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował ponad 200 tys. km, czyli o ponad 50 tys. km więcej niż obecnie.

Teraz funkcjonariusze wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W związku z ujawnionymi przypadkami, apelujemy do wszystkich kierowców o sprawdzanie danych wpisywanych w dokumentach kupna auta, a także podczas wymiany licznika i odczytu stanu drogomierza dokonywanej na stacji kontroli pojazdu. Dbajmy o to, żeby były zgodne ze stanem faktycznym. Pozwoli to uniknąć dodatkowych nerwów podczas kontroli drogowej, a także w trakcie dalszych czynności.

Źródło: KMP Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.