Ujawnili niezgodność stanu licznika

Ujawnili niezgodność stanu licznika o ponad 100 tys. km

Idźcie i siejcie ;)

Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu podczas okresowych badań technicznych. Wczoraj policjanci bialskiej drogówki ujawnili kolejne auto z odświeżonym o ponad 100 tys. przebiegiem. Przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów ingerencja we wskazania drogomierza w pojeździe stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę przed godz.11:00 na ul. Brzeskiej w Międzyrzecu Podlaskim policjanci bialskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego osobowym oplem. Za kierownicą auta siedział 19-letni mieszkaniec gm. Drelów.

Działając w ramach nowych uprawnień mundurowi w trakcie kontroli sprawdzili również stan licznika pojazdu. Okazało się wówczas, że liczba kilometrów odbiegała od zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz opla wskazywał ponad 250 tys. km, natomiast w styczniu 2019 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował 370 tys. km, czyli o ponad 100 tys. km więcej niż obecnie.

Dodatkowo auto, którym podróżował 19-latek nie miało przeglądu. W rozmowie z funkcjonariuszami młody kierowca przyznał, że niesprawny samochód kupił na początku ubiegłego miesiąca, a w chwili zatrzymania jechał właśnie na badania.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.