Ujawnienie wyłącznika tachografu w ciężarówce

Ujawnienie wyłącznika tachografu w ciężarówce

Podzielcie się informacją

Ujawnienie wyłącznika tachografu w polskiej ciężarówce to wynik kontroli przeprowadzonej przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. Incydent miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek (19/20.06), w okolicach Koroszczyna, na drodze krajowej nr 68. Inspektorzy zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, który powracał na pusto z Białorusi.

W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że tachograf zainstalowany w pojeździe zmodyfikowano w taki sposób, że kierowca mógł w dowolnym czasie rejestrować okres odpoczynku. Mogło to się odbywać nawet gdy pojazd znajdował się w ruchu. Pojazd skierowano do uprawnionego warsztatu celem potwierdzenia ustaleń inspektora i demontażu nielegalnych elementów z pojazdu. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, które zagrożone jest karą pieniężną w wysokości 12 000 złotych. Dodatkowo przewoźnik może stracić uprawnienia transportowe, które zresztą niedawno uzyskał.

Należy podkreślić, że modyfikacja tachografu stanowi również przestępstwo. Na miejsce kontroli przybyli funkcjonariusze Policji, którzy będą prowadzić postępowanie przygotowawcze związane z przerabianiem zalegalizowanego przyrządu pomiarowego i jego użytkowaniem. Zgodnie z art. 315 Kodeksu Karnego, za takie działania grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Bezpieczeństwo i uczciwa konkurencja w branży transportowej są niezwykle istotne. Ujawnienie przypadków naruszeń, takich jak modyfikacja tachografu pokazuje, że służby kontrolne podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz równych warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku transportowego. Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu drogowego, w tym użytkowania przyrządów pomiarowych, jest kluczowe dla zapewnienia rzetelności, uczciwości i jakości usług świadczonych przez przewoźników.

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: ITD
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Zalesie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.