Udaremnione przemyty papierosów na granicy z Białorusią

Udaremnione przemyty papierosów na granicy z Białorusią

Podzielcie się informacją

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziałów celnych drogowego i kolejowego w Terespolu udaremnili w ostatnim czasie przemyt do Unii Europejskiej 31,5 tys. paczek papierosów. Rynkowa wartość zajętych papierosów to blisko 470 tys. złotych.

Oddział Celny Drogowy w Terespolu.

Skutecznym narzędziem do walki z przemytem jest zainstalowane w ubiegłym roku na drogowym przejściu granicznym w Terespolu urządzenie rtg. „Rentgen” służy do prześwietlania pojazdów osobowych i autokarów. Niejednokrotnie zdarzało się, że pojazdy są odpowiednio przerobione na potrzeby przemytu, a skaner pozwala takie skrytki szybko namierzyć.

Przykładowo, 258 paczek papierosów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w przerobionej nagrzewnicy renault, a kolejne 287 paczek w skrzyni biegów osobowego vw passata. Przerobione konstrukcyjnie samochody zajęto do spraw karnych skarbowych.

Z kolei kierowca autokaru, również skontrolowanego na skanerze w Terespolu, próbował przemycić do Polski 584 paczki papierosów. Ukrył je w kole zapasowym pojazdu. Po ujawnieniu papierosów przez Służbę Celno-Skarbową mężczyzna dobrowolnie poddał się karze, wpłacając blisko 15 tys. złotych.

Dwóch innych kierowców wykorzystało do przemytu „naturalne” skrytki konstrukcyjne w samochodach osobowych. W trakcie szczegółowej kontroli funkcjonariusze wyjmowali nielegalne papierosy m.in. z drzwi, paneli i podłogi – w sumie ponad 830 paczek. W rewizji jednego z aut, poza doświadczeniem funkcjonariuszy, nieoceniony okazał się też węch psa służbowego szkolonego do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Oddział Celny kolejowy w Terespolu.

W wyniku kontroli składów towarowych jadących z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, we współpracy ze Strażą Graniczną, ujawnili w ostatnim czasie w sumie ponad 29,5 tys.paczek nielegalnych papierosów. Papierosy ukryte były m.in. w wagonach towarowych przewożących drewnianą zrębkę – pod wierzchnią warstwą towaru. Przesłuchani w sprawie maszyniści nie przyznali się do próby przemytu.

Część przemytu umieszczona była też w elementach konstrukcyjnych składów towarowych, w tym w ramach nad wózkami jezdnymi.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.