Trwa rekultywacja terenów po byłej cegielni w Łomazach
Łomazy

Trwa rekultywacja terenów po byłej cegielni w Łomazach

W gminie Łomazy realizowany jest obecnie projekt „Zagospodarowanie terenu wokół stawów po byłej cegielni w Łomazach”. Na blisko 6 hektarowej powierzchni po dawnej cegielni powstaje kompleks rekreacyjno-turystyczny. Aktualnie zostaje oczyszczany teren z dzikiej roślinności oraz wykonywany jest  ciąg pieszo-rowerowy wraz parkingiem.

Jeszcze do lat osiemdziesiątych w Łomazach funkcjonowała cegielnia, a stawy są wyrobiskami po wydobywanej glinie, z której na miejscu wypalano cegłę. Teren ten został przekazany gminie przez wspólnotę gruntową wsi Łomazy, następnie gmina ubiegała się o dofinansowanie unijne w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach Działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne RPO WL na lata  2014 – 2020.

Dopiero w trzecim przetargu udało się wyłonić wykonawcę. Koszt inwestycji to 809 704,15 zł, w tym 85% dofinansowania kosztów kwalifikowanych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Zakres prac obejmuje:

– wykonanie ciągu pieszo – rowerowego oraz parkingu,

– rekultywację terenu, wykonanie nowych nasadzeń drzew oraz trawników,

– elementy małej architektury, w tym altanę, ławki, kosze na śmieci, komplet kontenerów na odpady, oraz stojaki na rowery,

– wykonanie pomostów wędkarskich,

– oświetlenie terenu lampami posiadającymi zasilenie z energii słonecznej,

– wykonanie kontenerowego sanitariatu,

– wykonanie monitoringu obszaru wraz z możliwością podglądu na żywo na stronie internetowej,

– wykonanie tablic informacyjno-edukacyjnych.

Projekt zagospodarowania terenu w dużej mierze został opracowany przez studentów Wydziału Nauki o Ziemi i Gospodarce Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, z którym gmina od 2016 roku współpracuje przy organizacji praktyk. Członkowie studenckiego koła naukowego planistów „SmartCity” z UMCS regularnie odbywają praktyki w Urzędzie Gminy Łomazy.

Przy współpracy z Bialskopodlaską Lokalną Grupą Działania gmina obecnie wytycza trasy do nordic walking, tak aby zachęcić turystów jak i mieszkańców do eksplorowania ciekawych miejsc na naszym obszarze.

Zakończenie prac w ramach projektu „Zagospodarowanie terenu wokół stawów po byłej cegielni w Łomazach” planowane jest po wakacjach.

Źródło: UG Łomazy

Polub nas i obserwuj:
Mariusz Szepard
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.