Trwa kwalifikacja wojskowa w województwie lubelskim

Podzielcie się informacją

Ponad 18 500 młodych mężczyzn i kobiet przystąpi w tym roku do kwalifikacji wojskowej w regionie lubelskim. Przy komisjach swoje punkty informacyjne przygotowali rekruterzy Lubelskiej Brygady OT, którzy zachęcają do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po blisko półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią powróciła kwalifikacja wojskowa. Na Lubelszczyźnie rozpoczęła się ona 9 sierpnia i potrwa do 19 listopada. Przed powiatowe komisje obligatoryjnie stawi się w sumie ponad 18 500 18 i 19-latków. To podwójny rocznik, bowiem ubiegłoroczna kwalifikacja została przerwana przez pandemię koronowirusa.

Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 24 lokalizacjach. Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu powiatu i orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych pojawią się rekruterzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią korzyści, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z rekruterami można również umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, korzystając ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i podjąć decyzje dotyczące dalszego rozwoju życiowego. Służba w WOT stwarza możliwość pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Przypomnijmy, kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają:

  • mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kat. B),
  • kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, pobierające lub kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych,
  • osoby, która ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

Źródło: WOT

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.