Telefony w mojej głowie – Komisja Europejska mówi stop natarczywemu telemarketingowi

Idźcie i siejcie ;)

Telefony w mojej głowie – Komisja Europejska mówi stop natarczywemu telemarketingowi i przedstawiła propozycje uregulowania ePrywatności  w nowych zasadach komunikacji elektronicznej.

Ile razy odbierałeś telefon i okazywało się, ze wygrałeś komplet pościeli, garnków, taczkę na dwóch kółkach a ostatnio kamerę HD? Musisz tylko zgłosić się … itd. itd. Przyznam, że w tym wypadku korzystam z uprzedzeń – ogólnie nie popieram – i nigdy nie zgłosiłem się po odbiór nagrody, a może trzeba było i mógłbym cieszyć się nowy czajnikiem, ale wchodzę w maliny. Rzecz w tym, że w niektórych wypadkach jest to dosyć męczące – odbieranie kilku telefonów z takimi propozycjami i zachowywanie pewnego poziomu kultury wiedząc, że po drugiej stronie jest człowiek i taka jego praca. Czarne listy, blokady, nie odbieranie niezapisanych numerów, skargi do różnych instytucji – różne są sposoby na walkę z natarczywością telemarketerów, a chciałbyś tylko aby do ciebie nie dzwoniono lub chociaż wiedział kiedy dzwonią. Oczekiwaniom tym na przeciw wychodzi projekt dyrektywy dotyczącej ePrywatności. Wszelkim malkontentom, którzy zaczną pisać o krzywiznach ogórków, bananów i urybianiu ślimaków – trochę więcej lektury, mniej demagogii.

Zapisy dyrektywy zawierają propozycje ochrony przed spamem elektronicznym przez wprowadzenie do usług elektronicznych specjalnych prefiksów pozwalających nam na jednoznaczną identyfikację takiej usługi. Co istotne, jej zapisy obejmą także wszelkiego rodzaju komunikatory i inne formy komunikacji elektronicznej, także spam ze strony Skype, Facebooka, WhatsAppa czy Vibera także nie powinien nam zagrażać w przyszłości.

Dyrektywa niesie także inne zmiany. Mają być prostsze i bardziej przyjazne użytkownikom zasady dotyczące cookies – ciasteczka, niewielkie informacje wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedzamy i zapisywane na urządzeniu końcowym – ma być łatwiejsze przyjmowanie lub odrzucanie z poziomu przeglądarki. Nasza zgoda raz wyrażona będzie mogła być przetwarzana – co teraz też zapewne ma miejsce – i wykorzystywana do świadczenia innych usług, dyrektywa jako przykład  podaje wykorzystanie takich informacji do tworzenia map ciepła wskazujących obecność osób; a te mogłyby pomóc władzom publicznym i firmom transportowym przy opracowywaniu nowych projektów infrastrukturalnych – a ja dodam od siebie i bardziej po ludzku do śledzenia. Także jak zwykle do wszystkie trzeba podchodzić rozważnie.

Oczywiście przepisy będą jednakowe dla wszystkich na terenie UE zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.