oddział celny w białej podlaskiej

Styczeń na lubelskim odcinku granicy

Idźcie i siejcie ;)

Papierosy, narkotyki, podróbki i CITES to tylko niektóre z towarów ujawnionych w styczniu 2021 r. przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z województwa lubelskiego. W wyniku działań mających na celu zwalczanie nielegalnego hazardu zabezpieczono 26urządzeń do gier.

 Papierosy

Wstyczniu2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 45tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ponad 620 tys. zł.

Dla przykładu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Terespolu wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi ujawnili 700 paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była pod podłogą lokomotywy.

Z kolei w Hrebennem, funkcjonariusze tamtejszego Oddziału Celnego, w luku bagażowym i dachu autokaru znaleźli ponad 420 paczek papierosów. Były to dodatkowo papierosy aromatyzowane, wprowadzanie których do obrotu jest zakazane.

Również kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej wewnątrz kraju przynoszą efekty.

W wyniku zaledwie jednej z takich kontroli zabezpieczono 900 paczek papierosów. Działania prowadzone były na targowisku w Radzyniu Podlaskim przez funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Białej Podlaskiej oraz policji z Radzynia Podlaskiego.  Mundurowi zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który na ich widok zaczął uciekać wyrzucając po drodze torbę i plecak. Jak się okazało bagaże pełne były papierosów bez akcyzy. Kolejne nielegalne papierosy funkcjonariusze znaleźli w miejscu zamieszkania mężczyzny. Wyroby tytoniowe ukryte były w bagażniku samochodu, którym próbowała odjechać żona 31-latka. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

Narkotyki

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lublina wraz z tamtejszymi policjantami z IV Komisariatu Policji prowadzili działania wymierzone w zwalczanie przestępczości narkotykowej. W jednym z mieszkań w centrum Lublina funkcjonariusze zabezpieczyli spore ilości narkotyków. W mieszkaniu znajdowała się 32-letnia kobieta, która początkowo nie chciała wpuścić funkcjonariuszy do środka. Po ich wejściu do mieszkania zaczęła wyrzucać przez okno…słoiki. Okazało się, że zawartość słoików była niestandardowa. Wypełnione były zielem konopi. W sumie funkcjonariusze w mieszkaniu znaleźli blisko 250 g marihuany,ponad 80 g amfetaminy, kartoniki z zawartością LSD oraz kilkanaście sztuk grzybków, prawdopodobnie o działaniu halucynogennym. W czynnościach mundurowych wspierał nasz czworonożny „funkcjonariusz” przeszkolony do wykrywania narkotyków. Za posiadanie znacznych ilości narkotyków grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Z kolei funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Hrubieszowa wraz z policjantami z tamtejszej jednostki policji na jednej z posesji na terenie powiatu hrubieszowskiego ujawnili marihuanę i mefedron oraz wagi dilerskie. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 25 g narkotyków.

Również narkotyki – 70 g marihuany – ujawnili podczas kontroli jednej z przesyłek funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. Przesyłka zaadresowano do mieszkańca Kielc.

CITES i termometry

1500 tabletek zawierających wyciąg z pławikonika, będącego gatunkiem chronionym na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), ujawnili w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem. Specyfiki ukryte w bagażach podręcznych wjeżdżających do Polski obywateli Ukrainy. Tłumaczyli oni, że nie wiedzieli o zakazie przewożenia tego typu medykamentów.

Również w Oddziale Celnym w Hrebennem, w wyniki zaledwie trzech kontroli pojazdów wjeżdżających z Ukrainy do Polski, funkcjonariusze ujawnili 16 termometrów rtęciowych, które zostały w 2009 r. wycofane z produkcji i obrotu.

Suknie ślubne, podróbki i perfumy

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli pojazdu ciężarowego ujawnili 14 sukien ślubnych. Suknie ukryto w bagażu kierowcy – 51-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przyznał się do próby przemytu i na poczet grożącej kary wpłacił 600 zł.

Z kolei podczas kontroli autokaru, przekraczającego przejście graniczne w Hrebennem, funkcjonariusze ujawnili towary z logo znanych światowych marek. Wśród zatrzymanych rzeczy znalazły się torebki, portmonetki oraz etui na klucze. W sumie 91 sztuk, które ukryto w jednym z przewożonych bagaży. Kierowca autokaru tłumaczył, że bagaż nie jest jego własnością. Odebrał go na poczcie i miał dostarczyć do Warszawy, gdzie miała się po niego zgłosić nieznana mu osoba.

Podczas kontroli na targowisku miejskim w Mokrem funkcjonariusze Czwartego Referatu Realizacji z Zamościa wraz z funkcjonariuszami tamtejszej Komendy Miejskiej Policji zabezpieczyli blisko 750 sztuk podrabianej odzieży. Nielegalny asortyment oferowała do sprzedaży 25-letnia obywatelka Bułgarii. Kobietę wraz z towarem przewieziono do Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.  Usłyszała zarzut posiadania i wprowadzania do obrotu towarów z zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie miał prawa używać.

Walka z hazardem

Działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem prowadzone
w styczniu 2021 r. przez funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku
z Lublina i Białej Podlaskiej przyniosły efekty w postaci 26 zatrzymanych urządzeń do gier hazardowych.Były to zarówno klasyczne automaty, jak również jednostki komputerowe.

Oprócz automatów, których hazardowy charakter potwierdzały wykonywane
w trakcie kontroli eksperymenty procesowe. Funkcjonariusze zabezpieczyli też ponad 3,5 tys. zł gotówki przeznaczonej na wypłaty wygranych,monitoringi oraz dokumentacje z prowadzonej działalności.

Działania kontrolne w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu prowadzone byłym.in. w Puławach, Białej Podlaskiej, Łukowie, Lublinie, Dęblinie i Chełmie. Kilkakrotnie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Policji.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.