Spotkanie z Andrzejem Sołtanem
Kultura Z Białej Podlaskiej Zaproszenia

Spotkanie z Andrzejem Sołtanem

Spotkanie z Andrzejem Sołtanem. Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej organizuje spotkanie  z Andrzejem Sołtanem, wybitnym historykiem varsavianistą, muzealnikiem, prezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich w latach 2005-2011, jako autor 30 ekspozycji w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, którego był dyrektorem ds. merytorycznych (1995-2013).

Autor rozlicznych rozpraw naukowych ogłoszonych w czasopiśmiennictwie specjalistycznym, a poświęconych dziejom nie tylko Stolicy, ale też Mazowsza – nowatorskich faktograficznie, zwykle też w duchu optymistycznym rewidujących utrwalone poglądy. Tematykę  Jego książek szerszy – syntetyzujących szerszy fenomen kulturowy –prezentują przykładowo dwa tytuły: Warszawa wczoraj, wyd.1998  i Kamienica Bornabachowska, wyd. 1987. Także książki, które napisał razem z towarzyszką życia, poświęcone rzemiosłu artystycznemu Stolicy w XIX i XX wieku – takie jak Rzemiosło artystyczne Minterów, wyd. 1987,  Powązkowskie medaliony i plakiety portretowe, wyd. w 1992, czy Brązownictwo Warszawskie  XIX i XX wieku, wyd. w 1999.  Jego też zasługą jest utrzymywanie się przy życiu Rocznika Warszawskiego (lata2000-2013),jak też reanimacja czcigodnego wydawnictwa XIX-wiecznego, Biblioteki Warszawskiej (lata 2005-2013). Choć urodzony w Warszawie, z Podlasiem łączy go osiadłość jego rodu również na tym skrawku historycznej Ziemi Podlaskiej, który od roku 1945 pozostaje za Bugiem.

Nasz gość znał prywatnie kultowego aktora i pisarza – Jana Himilsbacha. Właśnie jego osoba będzie stanowiła leitmotiv podróży po Warszawie, w którą zaprosi nas wszystkich pan Andrzej. Życie Jana Himilsbacha było niezwykłe od samego początku, bowiem w jego oficjalnej metryce jako datę urodzenia podano 31 dzień …listopada.

Serdecznie zapraszamy na kolejne z cyklu „spotkań z ciekawymi ludźmi”, które odbędzie się 4 maja (czwartek) o godzinie 1800 w Bibliotece przy ul. Orzechowej 34.

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.