Edukacja Z Białej Podlaskiej Zaproszenia

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji.

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z bialskim archeologiem, Mieczysławem Bienią, które będzie miało miejsce 21 lutego 2019 r. o godzinie 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie. Tematem będą „Tajemnice podlaskich rezydencji”. To drugie już spotkanie z archeologią w naszej bibliotece. Tym razem jego uczestnicy poznają efekty prac bialskiej ekipy archeologów w Parku Radziwiłłowskim oraz na terenie Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim.

Mieczysław Bienia pochodzi ze Śląska. Studiował archeologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1991 r. mieszka w Białej Podlaskiej. Początkowo pracował w bialskim oddziale Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Od 1995 r. jest pracownikiem Muzeum Południowego Podlasia. Kieruje Działem Archeologii, współpracuje także z Kołem Archeologicznym „Fibula”, którego członkowie pomagają przy pracach wykopaliskowych prowadzonych na Podlasiu. Dotychczas bialskim archeologom udało się odnaleźć ślady pobytu na naszych ziemiach plemion germańskich m.in. Gotów i Wandalów, którzy mieszkali tu przed Słowianami, ślady kultury łużyckiej czy świderskiej oraz wiele innych cennych materiałów, które wzbogacają naszą historię o nowe informacje.

Mieczysław Bienia popularyzuje wiedzę o najstarszych dziejach Podlasia i badaniach archeologicznych w różnych publikacjach, m.in. „Grodziska wczesnośredniowieczne istniejące i domniemane na terenie dzisiejszego województwa bialskopodlaskiego”, „Tajemnice Janowskiego Zamku: opowieść o odkryciach archeologicznych na Zamku w Janowie Podlaskim” (współautor z Małgorzatą Bienią), „Przygoda z archeologią” i „Przygoda z archeologią II czyli o obozie archeologicznym w Horodyszczu i najstarszych dziejach miejscowości słów kilka”.

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji.

Źródło: MBP w Białej Podlaskiej

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.