Smsy ostrzegą o niebezpieczeństwie - ruszył pilotaż systemu powiadamiania o sytuacjach kryzysowych

Smsy ostrzegą o niebezpieczeństwie – ruszył pilotaż systemu powiadamiania o sytuacjach kryzysowych

Idźcie i siejcie ;)

Rozpoczęto testy nowego systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. W ramach pilotażu będziemy mogli otrzymywać smsy alarmowe o sytuacjach kryzysowych. Porozumienie w tej sprawie podpisały Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz operatorzy telefonii komórkowej.

Porozumienie z operatorami telefonii komórkowej wiąże się z uruchomieniem pilotażu usługi powiadamiania ludności. Jest to efekt prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego.

W ramach pilotażu przetestowane zostanie zupełnie nowe w Polsce rozwiązanie. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że tego typu systemy są już wykorzystywane w wielu państwach europejskich. Operatorzy sieci komórkowych w trakcie trwania programu, będą testować system wysyłania komunikatów użytkownikom – w formie smsów – o możliwych sytuacjach kryzysowych na danym obszarze. – Na razie obszar ten będzie obejmował województwo. Później będzie stopniowo zawężany.

W trakcie trwania pilotażu będą testowane zarówno procedury współpracy z operatorami sieci komórkowych, jak i same rozwiązania techniczne systemu wysyłania powiadomień. Pilotaż umożliwi zebranie informacji, uwag i propozycji zmian w testowanych rozwiązaniach. Końcowym efektem ma być w pełni funkcjonalny, niezawodny system ostrzegania o możliwych sytuacjach kryzysowych.

Zachęca się także obywateli, aby zgłaszali uwagi dotyczące funkcjonalności tego nowego systemu. Aby ułatwić przesyłanie sugestii, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło już dzisiaj numer telefonu (22) 36 16 907. Linia będzie czynna od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:00. Propozycje zmian można zgłaszać także na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.

Źródło: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.